Wybory samorządowe 2024. PKW nadal liczy głosy. Znamy wyniki cząstkowe i sondażowe

W niedzielę 7 kwietnia 2024 r.  odbyły się wybory samorządowe. W PKW trwa liczenie głosów na radnych różnych szczebli. Są już wyniki większości głosowań na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Tam gdzie nie wyłoniono zwycięzcy w I turze – 21 kwietnia odbędą się „dogrywki”. Wybory do sejmików – jak pokazują dane sondażowe – wygrał PiS, ale wiele wskazuje na to, że w 10 z 16 regionów rządzić będzie KO z koalicjantami. Frekwencja na podstawie danych PKW z 85 proc. obwodów głosowania w wyborach do sejmików województw wynosi 51,33 proc. (aktualizacja)

Jak podała PKW w wyborach Polacy wybierali blisko 47 tys. radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast.  Utworzono 31 456 obwodów głosowania, a liczba wyborców (osób uprawnionych do głosowania) wynosiła 29 037 073 osób.

Wyniki w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są już znane w 97,97 procentach, a w wyborach do rad gmin i miast w 97,84 proc. Na nieco mniej zaawansowanym etapie jest liczenie głosów w wyborach do sejmików, rad powiatów i warszawskich dzielnic, choć i tu są już znane wyniki z ponad 85 proc. komisji.

Jak wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP w wyborach do sejmików wojewódzkich 33,7 procent poparcia zdobyło PiS, a 31,9 procent KO. Trzecia była Trzecia Droga z 13,5 proc. głosów. Dalsze miejsca zajęły: Konfederacja – 7,5 proc. głosów, Lewica – 6,8 proc. głosów, Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc. głosów. Inne komitety wyborcze w wyborach do sejmików wojewódzkich uzyskały łącznie 3,9 proc. głosów.

PiS zwyciężyło w sześciu województwach, to o trzy mniej niż w poprzednich wyborach samorządowych. W dziesięciu wygrała Koalicja Obywatelska. KO – jak wynika z danych sondażowych – odbiła sejmiki w województwie mazowieckim, dolnośląskim i śląskim.

Pod względem liczby zdobytych mandatów Koalicja Obywatelska wygrała w dziesięciu województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Prawo i Sprawiedliwość w sześciu: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.

Frekwencja w wyborach wyniosła, według wyników exit poll, 51,5 procent.

W Warszawie wygrał w I turze Rafał Trzaskowski z 57,41 proc. głosów. – podała PKW. Drugie miejsce zajął Tobiasz Bocheński (KW Prawo i Sprawiedliwość), a trzecie Magdalena Biejat (KKW Lewica).

Urzędująca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uzyskała reelekcję; poparło ją 62,3 proc. wyborców. Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa) uzyskał reelekcję na urząd prezydenta Katowic w pierwszej turze z poparciem 62,43 proc. wyborców.

Piotr Krzystek będzie prezydentem Szczecina piątą kadencję – zwyciężył w pierwszej turze wyborów samorządowych, uzyskując 60,43 procent głosów. Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – kandydat KO popierany również przez Polskę 2050 – został prezydentem miasta na kolejną kadencję. Uzyskał 53,32 procent głosów.

Także urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. Zagłosowało na niego 57,49 proc. mieszkańców. Z sondażowych danych wynika, że Hanna Zdanowska wygrała ponownie prezydenturę Łodzi zdobywając ponad 61 proc. głosów.

Poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) uzyskał najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów na prezydenta Krakowa, zdobywając 39,4 proc. głosów. Drugi jest Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków Dla Mieszkańców) z 28,4 proc. głosów – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP. Z sondażu wynika, że Miszalski i Gibała za dwa tygodnie spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta stolicy Małopolski.

Walczący o reelekcję Jacek Jaśkowiak, który uzyskał 43,74 proc, poparcia, oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński, który zdobył 20,30 proc., zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania – podała w poniedziałek PKW.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Toruniu (Kujawsko-Pomorskie) zmierzą się Paweł Gulewski (KO) i dotychczasowy prezydent miasta Michał Zaleski (własny komitet). Kandydaci dostali odpowiednio 38,28 proc. i 26,41 proc. głosów.

Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zmierzy się z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska – wynika z sondażu Ipsos.

Sporą niespodzianką jest za to wyborcza porażka urzędującego od 26 lat prezydenta Gdyni.

 

W miejscowościach, w których żaden kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie uzyskał ponad 50 proc. głosów, odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Głosowania zostaną przeprowadzone za dwa tygodnie, 21 kwietnia.

Najbardziej aktualne wyniki wyborów można znaleźć na stronie PKW tutaj

***

Nauczyciel Roku 2004 z mandatem radnego

Mandaty zdobywają także nauczyciele. Wiktor Kamieniarz, Nauczyciel Roku 2004, zasiądzie w Radzie Miasta Koszalin. Startował z komitetu KKW Koalicja Obywatelska. Jak podała PKW nauczyciel zdobył mandat. Oddano na niego 847 głosów (8,79 proc.) Gratulujemy.

(GN)

7 kwietnia zagłosujemy w wyborach samorządowych. 21 kwietnia odbędzie się ewentualna druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

20 lat Konkursu. Wiktor Kamieniarz, Nauczyciel Roku 2004: Jest satysfakcja, były dowody sympatii i więcej wolności!