7 kwietnia zagłosujemy w wyborach samorządowych. 21 kwietnia odbędzie się ewentualna druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Piątek to ostatni dzień samorządowej kampanii wyborczej. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. W niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 7:00 – 21:00 zagłosujemy w wyborach na radnych do trzech szczebli samorządu oraz w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Natomiast 21 kwietnia odbędzie się ewentualna druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – wszędzie tam, gdzie wybory nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze.

W zbliżających się wyborach wybierać będziemy radnych gmin, rad powiatów, rad dzielnic i sejmików województw oraz prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Po zsumowaniu, w całej Polsce zostanie wybranych 552 radnych do sejmików województw. Wybierzemy również 39 776 radnych do rad gmin i miast oraz 6230 radnych do rad powiatów. Najwięcej mandatów przypada na województwo mazowieckie. Wyborcy zdecydują również o 2477 nowych wójtach, burmistrzach i prezydentach miast.

Prawo do głosowania w wyborach samorządowych mają wszyscy obywatele Polski, którzy ukończyli wiek 18 lat do dnia głosowania i są uprawnieni do czynnego brania udziału w wyborach. Konieczne jest także posiadanie stałego zamieszkania na terenie obszaru wyborczego dla danej rady.

W dniu wyborów, każdy uprawniony do głosowania otrzyma zestaw kart, na których będzie mógł oddać swój głos na wybranego kandydata. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcjami przedstawionymi na kartach, by głos został uznany za ważny.

PKW opublikowała film, na którym widoczne są wzory kart do głosowania, które zostaną wykorzystane w wyborach samorządowych.

Oto numery list, które wylosowała PKW: Prawo i Sprawiedliwość – 1; Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 2; Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskie Stronnictwo Ludowe – 3; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica – 4; Koalicja Obywatelska – 5; Bezpartyjni Samorządowcy – 6.

Liczenie głosów rozpocznie się zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Wyników będziemy mogli spodziewać się w przeciągu nawet kilku lub kilkunastu godzin po głosowaniu, jeżeli nie wystąpi konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów.

Informacje o kandydatach są dostępne między innymi tutaj 

9 czerwca wybory do Europarlamentu

Po wyborach samorządowych zagłosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda 11 marca 2024 roku podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6–9 czerwca. W Polsce będzie wybierzemy 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

(JK)

Do kiedy można będzie zgłaszać kandydatów na radnych, a od kiedy prowadzić kampanię wyborczą? Rząd opublikował kalendarz wyborów samorządowych

Samorządy będą mogły wyznaczać dyrektorów szkół na kolejną kadencję bez konkursów i udziału kuratorów? Nowy pomysł MEN

Znamy datę wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał odpowiedni dokument