Aktywność Agaty Kornhauser-Dudy w pierwszym roku II kadencji prezydentury męża. Tak pierwsza dama pracowała na rzecz edukacji

„Agata Kornhauser-Duda angażowała się w inicjatywy związane z promocją czytelnictwa oraz edukacją, szczególnie w kontekście wpływu skutków pandemii na dzieci i młodzież” – czytamy m.in. na stronie Kancelarii Prezydenta, która podsumowała aktywność pierwszej damy w pierwszym roku II kadencji prezydentury Andrzeja Dudy.

 

 

 

„Po wielu rozmowach z uczniami, pedagogami i specjalistami Pierwsza Dama zainicjowała akcję Usłyszeć Dzieci mającą zachęcić dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Inicjatywa oparta została na wiedzy i doświadczeniu m.in. psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy” – informuje Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria przekonuje też, że tradycją już stały się spotkania Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą. “W roku zdominowanym przez pandemię wiele tych spotkań odbyło się zdalnie. Jednak gdy warunki na to pozwalały Agata Kornhauser-Duda gościła dzieci i młodzież w siedzibie głowy państwa lub w pałacowych ogrodach” – podkreślono.

W podrozdziale „edukacja” kancelaria  przypomniała, że Agata Kornhauser-Duda przez 17 lat pracowała w krakowskim liceum, ucząc młodzież języka niemieckiego.

„Od samego początku w roli Pierwszej Damy wykorzystywała w swojej działalności pasję pedagogiczną, angażując się w działania związane z edukacją i szkolnictwem polonijnym” – podkreślono.

Następnie wyliczono aktywność małżonki prezydenta na niwie edukacyjnej. „Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się we wszystkich szkołach stacjonarnie. Pierwsza Dama uczestniczyła w inauguracji w Zespole Szkół nr. 2 w Łaskarzewie.  “To Wy jesteście przyszłością. Za kilkanaście lat to Wy będziecie decydować o losach naszego kraju i dbać o jego rozwój” – mówiła małżonka prezydenta – jak relacjonuje kancelaria – zwracając się do uczniów. Dalej czytamy, że pod patronatem pierwszej damy i odbyło się “Dyktando Polonijne” w Beneluksie.

Choć podsumowanie aktywności pierwszej damy dotyczy ostatniego roku, to wskazano, że w 2016 dołączyła do wolontariuszy Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a w 2018 roku  wzięła udział w obchodach jubileuszu 95-lecia Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Podgórzu w woj. podlaskim.

„Tam poznała Annę Wądołowską, ówczesną dyrektor placówki, która obecnie kieruje szkołą w Rutkach Kossakach. Podczas kolejnego spotkania pań Agata Kornhauser-Duda, która przed objęciem urzędu przez męża przez kilkanaście lat zajmowała się nauczaniem, pytała o doświadczenia i obserwacje pedagogów związane z nauczaniem w trakcie pandemii – w czasie wielkiego wyzwania dla całego środowiska edukacyjnego” – podaje Kancelaria.

Biuro prasowe prezydenta wskazuje również , że pierwsza dama już kilkukrotnie uczestniczyła w lekcjach bezpieczeństwa skierowanych do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

„Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia, w tym na język, o czym najlepiej świadczy wygrana słowa >>koronawirus<< w plebiscycie na Słowo Roku 2020. Dlatego, z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata ze zdalnym udziałem maturzystów” – to kolejny przykład aktywności pierwszej damy.

Przypomniano też, że w lutym 2021 r. Kancelaria Prezydenta ogłosiła konkurs recytatorski „Słowem – Polska” skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą.  Pierwsza dama (po raz kolejny) wsparła też uczestników powiatowego konkursu języka niemieckiego “Jeder gegen Jeden”. Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali laureaci i finaliści szóstej edycji zmagań organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żyrardowie.

W podrozdziale “promocja czytelnictwa” czytamy, że małżonka prezydenta stara się przekazać uczniom, z którymi regularnie się spotyka swoją pasję do literatury, a dorosłych Polaków zachęca do sięgania po książki i do czytania dzieciom.

“Od lat angażuje się w promocję czytelnictwa, przypominając, że regularne czytanie to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale też narzędzie wspierające rozwój najmłodszych. Czytanie na głos stymuluje rozwój mózgu u małych dzieci, wzmacnia relacje rodzic – dziecko oraz rozwija umiejętności komunikacyjne, społeczne i emocjonalne najmłodszych” – podkreślono.

Kancelaria Prezydenta przedstawia też aktywność pierwszej damy w liczbach. W pierwszym roku II kadencji prezydentury Andrzeja Dudy uczestniczyła w  66 spotkaniach w pałacu i w Belwederze, w tym w 20 z mężem. Odbyła  17 wizyt w kraju, a także dołączyła do  22 wyjazdów prezydenta. Ponad  80 razy spotykała się ze swoimi gośćmi zdalnie, a niemal  60 akcji charytatywnych uzyskało wsparcie małżonki prezydenta. Agata Kornhauser-Duda odbyła 9 wizyt zagranicznych, w tym 2 “w formie online”,  a wspólnie z prezydentem  dwukrotnie gościła zagraniczne delegacje w Polsce.

Pełne podsumowanie aktywności pierwszej damy można znaleźć tutaj.

Warto przy okazji sprostować nieprawdziwe informacje jakie pojawiają się w mediach społecznościowych w związku z podwyżkami dla polityków. Ostatnie rozporządzenie Andrzeja Dudy i planowana ustawa grupy posłów PiS o podwyżkach dla polityków, nie uwzględnia wynagrodzenia dla pierwszej damy, która nie zarabia ani złotówki. O 18 tys. zł pensji dla Agaty Dudy mówił inny projekt ustawy z sierpnia 2020 r., który zakładał podwyżki dla najważniejszych osób w państwie. Ten projekt nie doczekał się realizacji.

(JK, GN)

Fot: Kancelaria Prezydenta

Czarnek rozmawiał z pierwszą damą o skutkach zdalnego nauczania. Agata Kornhauser-Duda ma swoje pomysły