Podwyżki dla nauczycieli w expose Donalda Tuska. Co jeszcze obiecał nowy premier?

Wynagrodzenia dla nauczycieli, w tym także nauczycieli przedszkoli i nauczycieli akademickich, wzrosną o 30 proc. i ten wzrost będzie od 1 stycznia – zapowiedział premier Donald Tusk podczas expose poprzedzającego głosowanie nad wotum zaufania dla rządu koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica, czy – jak ogłosił nowy szef rządu – Koalicji 15 października. Lider opozycji przedstawił poszczególnych ministrów oraz zapowiedział, czym będą się oni zajmowali w swoich resortach.

Wczoraj Donald Tusk został powołany przez Sejm na premiera koalicji tworzonej przez dotychczasowej opozycji. Dziś wygłosił w Sejmie expose, które poprzedza wniosek o udzielenie przez posłów wotum zaufania.

Donald Tusk premierem! „Dziękuję Polsko!”

Wbrew zapowiedziom, podczas wystąpienia lidera KO w Sejmie nie było prezydenta Andrzej Dudy.

Lider opozycji w dwugodzinnym wystąpieniu najpierw podziękował obywatelom, którzy tak tłumnie stawili się na wyborach 15 października br. oraz tzw. ulicznej opozycji organizującej przez 8 lat rządów PiS protesty społeczne, przedstawił aksjologię, na jakiej mają opierać się działania jego gabinetu, a następnie zaprezentował poszczególnych ministrów i postawione przed nimi zadania.

– Za nami bardzo brutalna kampania wyborcza – przyznał Donald Tusk.

Premier podziękował „tym wszystkim, którzy przez te lata nie zwątpili w to, że Polska może być lepsza, że może być najlepszym miejscem na ziemi”. W jego opinii, dzień wyborów 15 października br. „przejdzie do historii jako dzień buntu”, jak np. 4 czerwca 1989 r.

– Wyborcy wyłonili nową, rządową koalicję, którą będziemy nazywać Koalicją 15 Października. 15 października był zwieńczeniem procesu obywatelskiego i narodowego odrodzenia – ocenił.

Podziękował też wszystkim obywatelom, którzy protestowali przeciwko łamaniu prawa przez rząd PiS. – Składam tym ludziom hołd. Niektórzy wyszli na ulice, inni samotnie stanęli pod budynkiem sądu w jakimś mieście powiatowym i dali świadectwo – mówił Donald Tusk. Osoby te zrzeszały się potem w organizacjach, jak np. Komitet Obrony Demokracji.

Donald Tusk odczytał też manifest Piotra Szczęsnego, który 29 października 2017 roku dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko polityce PiS – m.in. łamaniu konstytucji, ksenofobii, ograniczaniu praw obywatelskich, zawłaszczaniu państwa, niszczeniu przyrody, rasizmowi, odbieraniu uprawnień samorządom, dyskryminacji mniejszości, wykorzystywaniu policji i prokuratury przez PiS, reformie oświaty, lekceważeniu potrzeb ochrony zdrowia.

– Ten, który to napisał, pięknie określił lęki i niepokoje rodzące się w polskich sercach – ocenił premier, który traktuje manifest Piotra Szczęsnego za swoiste expose rządu Koalicji 15 Października.

– Chcę, byśmy pamiętali o wszystkich ofiarach przemocy, nienawiści, konfliktu. By 15 października był początkiem odrodzenia ducha autentycznej solidarności i poszanowania praw wspólnoty, gdzie ludzie się różnią, ale chcą być wspólnotą. Temu przede wszystkim będzie służyła praca tego rządu – zadeklarował Donald Tusk. Wspólnotę budują rządy prawa, zasady demokracji, bezpieczne granice i terytorium. Lider KO przytoczył słowa Romualda Traugutta, że nie ma wolności bez przestrzegania prawa.

Premier podkreślił znaczenie sojuszy międzynarodowych, o których siłę Polsce powinno szczególnie zależeń – NATO i Unię Europejską. Skrytykował polityków podważających UE i grających na samoizolację Polski, a także kontestujących pomoc dla walczącej Ukrainy. – Ci, którzy stawiają na bycie obok, nie tylko narażają fundamentalne interesy RP, ale narażają byt naszej ojczyzny. Nie można udawać, że naszymi przeciwnikami są sojusznicy z NATO i UE. To gra szalona. Samotna Polska to Polska narażona na największe ryzyko – podkreślił.

– Program przyszłego rządu pisali Polacy, z którymi spotykaliśmy się przez ostatnie 2 lata. To program do bólu konkretny – zapewnił.

Nowy rząd ma przejrzeć budżet i sprawdzić, „gdzie zginęły pieniądze”, a to stanie się w ciągu kilkudziesięciu godzin od objęcia władzy. Zapowiedział „wyczyszczenie stajni Augiasza, jaką pozostawiają po sobie ci z was, którzy działali bez poszanowania procedur, prawa, dobrych obyczajów”.

Zapowiedział realizację projektów, które wejdą w życie już zaraz. Jedna z nich jest kluczowa dla środowiska nauczycieli.

– Nic, co jest uprawnieniem polskich obywateli, nie zostanie zabrane. Ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. i ten wzrost będzie od 1 stycznia, tak jak obiecaliśmy. Wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 proc. Tak jak obiecaliśmy. Wprowadzimy drugą waloryzację w ciągu roku rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. Śmialiście się z „babciowego”, ale „babciowe” będzie – wymieniał Donald Tusk. – To przykłady rzeczy, które ruszą natychmiast, już ruszyły, choć blokowaliście powstanie nowego rządu – dodał.

Lider opozycji zastrzegł, że podwyżka dla nauczycieli obejmie też nauczycieli przedszkoli.

Szef rządu przedstawił Sejmowi poszczególnych ministrów. Potwierdził, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie podzielone na resort zajmujący się oświatą i resort odpowiedzialny za naukę i szkolnictwo wyższe. Pierwszy z nich obejmie Barbara Nowacka (KO), a drugi – poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Barbara Nowacka będzie pełniła rolę ministra edukacji. W programie koalicji jest wiele projektów wdrażanych od pierwszego dnia przez minister Nowacką. Powiem szczerze, tak naprawdę wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie: pan minister Czarnek i pani minister Nowacka. I chyba wszystko jasne, prawda? – przedstawił nową szefową resortu edukacji.

– Pan minister Dariusz Wieczorek stanie na czele urzędu ministra nauki. Takie było oczekiwanie, sygnały były jednoznaczne, płynęły z obu środowisk – edukacji i środowisk akademickich. Dlatego zdecydowaliśmy się na odtworzenie MNiSW. Wiem, że pan Wieczorek dobrał sobie znakomitych współpracowników. Jedną z pierwszych decyzji będzie podwyżka płac dla nauczycieli akademickich, jesteśmy z tym gotowi. Analogicznie do podwyżki płac dla nauczycieli – mówił Donald Tusk przedstawiając szefa odtworzonego resortu.

Nowy rząd ma zamiar reaktywować projekt „Orlików”. – Nasze dzieci, dziewczyny, chłopcy ze szkół podstawowych i średnich znowu będą uczestniczyły w zawodach sportowych w każdej polskiej gminie, znów zapali się tam światło późnym wieczorem. To ważne zadanie przed ministrem sportu Sławomirem Nitrasem – mówił Donald Tusk.

– My się nie pokłócimy. Przez 4 lata będziemy solidarnie, z szacunkiem czuwali nad tym, by koalicja współpracowała harmonijnie. Nadzieje, że ta kadencja potrwa krócej, to płonne nadzieje – zapowiedział premier.

Donald Tusk zakończył notatką z raportu CBOS-u na temat nastrojów obywateli. Najwięcej Polaków w 30-letniej historii badania CBOS uważa, że zwykli ludzie mają wpływ na losy kraju. Po wyborach 15 października tak zadeklarowało 54 proc. ankietowanych. W poprzednim badaniu, z lutego 2020 r., czyli okresu rządów PiS, takie poczucie miało 26 proc. obywateli.

– Dwa lata temu narodził się Ruch 15 Października. Wystarczyły 2 lata i nastąpił 15 października. Odsetek obywateli wzrósł z 26 do 54 proc. tych, którzy poczuli, że mają wpływ na los swojej ojczyzny. Dwa razy więcej w tak krótkim czasie – relacjonował premier. CBOS uznał tę zmianę za „rewolucyjną”, ponieważ do tej pory wśród Polaków dominowało przekonanie, że zwykli ludzie nie mają żadnego wpływu na politykę. Teraz zaś Polacy uwierzyli, że mają wpływ na losy ojczyzny.

– Nie zmarnujmy tego, to dla nas wielkie zobowiązanie – podsumował szef rządu. Zapowiedział też, że co miesiąc będzie organizował w którejś z polskich miejscowości otwarte spotkanie z obywatelami, przed którymi „złoży swoiste expose”.

Zgodnie z Konstytucją RP i Regulaminem Sejmu, premier wygłasza expose, przedstawia skład rządu i występuje z wnioskiem w sprawie wyboru rządu (wotum zaufania). Na dyskusję nad tym punktem obrad (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła plus pytania) przewidziano 6 godzin – do godz. 16.00.

Chwilę potem ma się odbyć głosowanie nad wnioskiem premiera. Jeśli w harmonogramie nie dojdzie do zmian, to we wtorek o godz. 16.00 Sejm powinien powołać skład nowego rządu.

Symbolicznym zwieńczeniem całej procedury będzie uroczystość wręczenia nominacji i odebrania przysięgi od premiera i członków rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kiedy taka uroczystość się odbędzie? W środę o godzinie 9.00. Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się w Sejmie z Donaldem Tuskiem.

(PS, GN)