Policja: Wpadli sprawcy ataku hakerskiego na serwery jednego z największych eDzienników. Grozi za to do 8 lat więzienia

Śląscy policjanci namierzyli kilku nastolatków z różnych części Polski, którzy przeprowadzili kilka miesięcy temu atak hakerski na serwery jednego z największych internetowych dzienników szkolnych. Doprowadzili do ich przeciążenia, utrudniając na pewien czas prowadzenie zdalnych lekcji.

„Jeden z hakerów, 18-latek z Warszawy, usłyszał już zarzut ataku na infrastrukturę o szczególnym znaczeniu dla jednostek samorządu terytorialnego, za co może mu grozić do 8 lat więzienia” – podał zespół prasowy śląskiej policji.

#Atak #hakerski na serwery jednego z największych internetowych dzienników szkolnych – #policja.nci z komendy…

Opublikowany przez Policja Śląska Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

 

27 marca policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej otrzymali zgłoszenie o ataku hakerskim, który dwa dni wcześniej przeprowadzono na serwery jednego z największych internetowych dzienników szkolnych. Sprawcy na kilka godzin zakłócili jego funkcjonowanie w czasie, gdy wykorzystywany był on przez uczniów do zdalnej nauki podczas pandemii koronawirusa – doprowadzili do przeciążenia serwerów.

Szybko okazało się, że sprawcami są mieszkańcy różnych województw, dlatego funkcjonariusze z KWP z Katowicach poprosili o pomoc policjantów z zwalczających cyberprzestępstwa z komend wojewódzkich w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Radomiu. Przeprowadzili oni m.in. przeszukania w mieszkaniach wytypowanych sprawców, zabezpieczając ich sprzęt komputerowy.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił już na przestawienie jednemu z nich – 18-latkowi z Warszawy – zarzutu ataku na infrastrukturę o szczególnym znaczeniu dla jednostek samorządu terytorialnego, za co może mu grozić do 8 lat więzienia. Policjanci analizują nośniki, zabezpieczone przy pozostałych hakerach, niewykluczone, że oni także poniosą odpowiedzialność. Sprawę, prowadzoną pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, policjanci określają jako rozwojową.

(JK, GN)

Policja w Krakowie prowadzi czynności w sprawie znieważenia nauczycieli w sieci