„Pamiętaj, że w Internecie nigdy nie jesteś anonimowy, a nauczyciel w trakcie prowadzenia zajęć jest w świetle prawa funkcjonariuszem publicznym i wszelkie znieważanie go, obrażanie czy groźby pod jego adresem są karalne” – przypomina Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Zajęcia online stanowią dla niektórych osób okazję „do zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.
Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online jest przestępstwem! Pamiętaj, że w Internecie nigdy nie jesteś anonimowy…
Opublikowany przez Małopolska Policja Środa, 22 kwietnia 2020
W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o popełnieniu tego typu przestępstw. „Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty” – podaje policja.
Tzw. rajdowanie lekcji jeży włosy na głowie – przyznają eksperci. Jak się przed tym bronić? Przy wsparciu RPO powstał poradnik o bezpiecznych lekcjach w internecie. O tym piszemy w @GNauczycielski nr 16-17 z 15-22 kwietnia br. https://t.co/bmc4d2ifd3
— Głos Nauczycielski (@GNauczycielski) April 22, 2020
„Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli. Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK)” – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Jak podkreśla policja nikt w Internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne zachowań wymierzonych w nauczycieli są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw osobie po 17 roku życia, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich. Więcej o interwencjach krakowskich policjantów dotyczących cyberprzemocy można przeczytać tutaj.
Przypomnijmy, że niedawno pod egidą Rzecznika Praw Obywatelskich i przy udziale m.in. ZNP ukazał się poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół na temat bezpiecznego prowadzenia zajęć w sieci. Temat cyberprzemocy jest także okładkowym tematem ostatniego o numeru Głosu Nauczycielskiego (nr. 16-17 z 15-22 kwietnia br.)
(JK, GN)