Już ponad 30 tys. osób podpisało się pod petycją – apelem grupy polonistów do CKE „o ludzki wymiar nowej matury z języka polskiego, czyli murem za maturzystami (albo głową w mur)”. Marcin Smolik, dyrektor CKE broni zmian dotyczących oceniania egzaminu maturalnego w 2023.
Przypomnijmy, że inicjatorami petycji są Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021, Marcin Dzierżawski („Belfer na zakręcie”), Aleksandra Korczak (finalistka konkursu Nauczyciel Roku 2022), Paweł Lęcki (nauczyciel języka polskiego, felietonista), Wojciech Rzehak („Ponury Polonista”).
„Egzamin maturalny 2023 w formule zaproponowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną stanowi niechlubne ukoronowanie trwającej od kilku lat deformy polskiego systemu edukacyjnego, jest także konsekwencją absurdalnej, anachronicznej podstawy programowej oraz złych wymagań egzaminacyjnych” – piszą min. do CKE polonistki i poloniści w petycji. „Dobro ucznia wymaga, byśmy wreszcie powiedzieli „DOŚĆ”. My egzaminu maturalnego w takiej formule OCENIAĆ NIE BĘDZIEMY” – podkreślają. Petycja polonistów jest dostępna tutaj
Apel poparli m.in. Iwona Pietrzak- Płachta, Nauczyciel Roku 2022, a także Michał Rusinek, były sekretarz noblistki, Wisławy Szymborskiej czy reżyser, Wojciech Smarzowski.
Smolik: Stara matura poległa w starciu z rzeczywistością. Piosenki Shakiry to nie poezja [WYWIAD] @CKE_PL @KlaraKlinger https://t.co/BWcXv54Pkx
— Dziennik Gazeta Prawna (@DGPrawna) January 1, 2023
– Problem starej matury z polskiego polegał na tym, że jej piękne założenia poległy w starciu z rzeczywistością. Zdarzało się, że zdający odwoływali się w wypracowaniu do Boba Budowniczego czy Perfekcyjnej Pani Domu – twierdzi tymczasem Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej i broni zmian.
(JK, GN)