Ponad 400 tys. dzieci odpoczywa na koloniach i obozach

W prowadzonej przez MEN bazie wypoczynku znajduje się już ponad 13 tys. zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Ministerstwo przypomina, że w tym roku letni wypoczynek odbywa się pod rygorami sanitarnymi

– W bazie wypoczynku znajduje się obecnie ponad 13 tys. zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia, dlatego liczby te cały czas się zmieniają – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

– W zorganizowanych wyjazdach bierze udział prawie 435 tys. dzieci. Najchętniej uczestniczą one w wypoczynku krajowym – to blisko 280 tys. dzieci, półkoloniach – ponad 151 tys. i wyjazdach zagranicznych – niecałe 4 tys. dzieci i młodzieży – dodała.

Wśród krajów najchętniej wybieranych na letni wypoczynek znajdują się: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Malta, Słowacja i Włochy. Młodzież wyjedzie również do Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Szwecji, Hiszpanii i Albanii.

Jak podkreślił resort Dariusza Piontkowskiego, w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, obozy, kolonie czy półkolonie odbywają się przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych.

– Bezpieczeństwo dzieci i opiekunów jest dla nas najważniejsze. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowaliśmy wytyczne dla organizatorów wypoczynku. Opisaliśmy w nich szczegółowe procedury, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie ryzyka zakażenia wśród uczestników, a także opiekunów – zauważyła rzeczniczka MEN.

Ministerstwo poleca rodzicom lekturę „Poradnika bezpiecznego wypoczynku”. – Można w nim znaleźć najpotrzebniejsze informacje dotyczące tego, o czym należy pamiętać, jak się przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacji. Poradnik jest zamieszczony na stronie ministerstwa edukacji – wyjaśniła Anna Ostrowska.

Z kolei na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się prowadzona przez MEN baza wypoczynku. To właśnie tam rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora kolonii czy obozu. Każdy zorganizowany wyjazd dzieci i młodzieży musi bowiem być oficjalnie zgłoszony do właściwego kuratorium oświaty.

(PS, GN)