Poprawka Lewicy odrzucona w komisji. Wrześniowe podwyżki dla nauczycieli nadal bez pokrycia

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych odrzucili zgłoszoną przez klub Lewicy poprawkę, której celem było zwiększenie subwencji oświatowej o prawie 800 mln zł. Poprawka miała zagwarantować samorządom i nauczycielom pieniądze na wrześniowe podwyżki.

„Poprawka odrzucona, obietnice MEN i PiS o podwyżkach 6 proc. dla nauczycieli wciąż bez pokrycia!” – napisała na Twitterze posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. „Co dalej? A) żadnych podwyżek nie będzie B) niemal cały ich koszt poniosą samorządy C) pieniądze się znajdą ale za sprawą znacznej redukcji nauczycielskich etatów” – zapytała.

O poprawce klubu Lewicy do projektu ustawy budżetowej na 2020 r. zgłoszonej w porozumieniu z ZNP pisaliśmy tutaj:

Subwencja w górę o prawie 800 mln zł? Pieniądze potrzebne na podwyżki od września!

Zgodnie z odrzuconą poprawką , subwencja oświatowa na ten rok zostałaby zwiększona łącznie o 774 mln zł. Prawie 689 mln zł miałoby pochodzić ze zmniejszenia budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej, a ponad 85 mln zł – z redukcji Funduszu Kościelnego.

Skąd MEN weźmie pieniądze 6-procentową podwyżkę od września 2020 r. (840 mln zł)? Minister Piontkowski twierdzi, że mają one pochodzić ze zwiększonej subwencji oświatowej (100 mln zł w rządowej autopoprawce do projektu budżetu) oraz z niższej niż się rząd spodziewał liczby nauczycieli – o ok. 7 tys. etatów (daje to 740 mln zł).

ZNP ostrzega jednak, że pieniądze te (oprócz 100 mln ekstra w subwencji) nie są nigdzie zagwarantowane i najprawdopodobniej koszty podwyżki zostaną przerzucone na samorządy. Podobne podejrzenia mają samorządy, bo tak naprawdę “nikt w Polsce nie wie, ilu jest nauczycieli”. Szczególnie, że MEN nie udostępniło korporacjom samorządowym i nauczycielskim związkom zawodowym wglądu do Systemu Informacji Oświatowej.

O ostatecznym kształcie budżetu na oświatę zdecyduje cały Sejm. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniach 12 i 13 lutego 2020 r.

(JK, GN)

Fot: Sejm/Twitter