Poradnik dla tegorocznych maturzystów. 7 lipca startuje cykl spotkań online pod hasłem „ABC rekrutacji”

Startować na jeden wybrany kierunek, na jedną uczelnię, czy próbować sił w wielu miejscach? Czekać do końca na liście rezerwowej czy decydować się od razu po zakwalifikowaniu na pierwszy z wybranych wydziałów? Walczyć o każdy punkt na świadectwie dojrzałości, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Maturzyści 2020  znajdą odpowiedzi na te pytania podczas cyklu spotkań online „ ABC rekrutacji” w dniach 7-10 lipca. Za inicjatywą stoi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a spotkania realizowane są przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Rejestracja kandydatów w uczelnianych systemach rekrutacyjnych rozpocznie się w lipcu, ale wyniki egzaminu maturalnego będą znane dopiero 11 sierpnia. W przypadku części kandydatów – zwłaszcza tych startujących na kierunki medyczne – trzeba jeszcze doliczyć czas na wglądy w arkusze i czas na ewentualne odwołania. To rodzi obawy o tegoroczną rekrutację, jej zakończenie przed październikiem.

 

Jak informuje resort nauki – w cyklu „ABC rekrutacji” maturzyści znajdą wiele cennych rad i podpowiedzi. Dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych raz jeszcze przypomną, jak wygląda procedura wglądów w arkusze, korekty liczby punktów, ile czasu jest na ew. odwołania itp.

Każdy dzień będzie poświęcony innemu typowi uczelni. I tak, 7 lipca maturzyści poznają uniwersytety, 8  lipca to dzień uczelni technicznych, 9 – uczelni medycznych, a 10 lipca przeznaczony jest na prezentację uczelni niepublicznych.

Uczelnie biorące udział w cyklu „ABC rekrutacji” będą odpowiadać na pytania na czacie, pokazywać swoje materiały wideo lub robić streaming live. Na ich wirtualnych stoiskach będzie można pobrać informatory i inne dokumenty.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Od 15 czerwca odbywa się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Oto najważniejsze terminy