Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia: „Nie posyłajmy dzieci do żłobków i przedszkoli, to najgorsza decyzja”

„Apelujemy – zostawmy dzieci w domach , nie otwierajmy żłobków i przedszkoli. Chrońmy nasze dzieci i nasze domy rodzinne !!! Nie niszczmy tego, co udało się nam – w tym ciężkim czasie epidemii – przez ostatnie tygodnie wypracować!!!” – czytamy w liście Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

„Drodzy Państwo Decyzje dziś należą do Was, nie do Premiera , czy Ministra, ale to Wy macie podjąć decyzje o otwarciu placówek, grupowaniu dzieci  i spełnieniu nierealnych zaleceń sanitarnych dla naszych maleńkich” – czytamy m.in. w apelu pracodawców ochrony zdrowia. „Pozostaje tylko jedno pytanie: – Kto w tej sytuacji  poniesie odpowiedzialność za ewentualne skutki tych decyzji?”

Organizacja przypomina, że zdecydowana większość dzieci to albo bezobjawowi nosiciele koronawirusa, albo bezobjawowi zakażeni i wskazuje na brak badań populacyjnych, które obrazowałyby, ilu tak naprawdę mamy zakażonych wśród naszych obywateli, ilu nosicieli, jaki jest poziom wytworzonych przeciwciał u ozdrowieńców.

„Ciągle za mało przeprowadzanych jest testów. Koronawirus i komplikacje, jakie może powodować, to nadal wielka niewiadoma! W takiej sytuacji otwarcie żłobków i przedszkoli, jest przedwczesne, ryzykowne i nieodpowiedzialne” – podkreślają pracodawcy.

„Zaledwie kilka dni temu  zaczęliśmy szczepić małe dzieci , staramy się zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia do minimum ograniczyć kontakty miedzy nimi, umawiamy osobno, na konkretną godzinę, a tu nagle mają iść do grupy do żłobka , czy przedszkola ??? To jakiś absurd!!!” – dodaje Bożena Janicka, lekarz Specjalista Pediatrii  i Medycyny Rodzinnej, a zarazem prezes PPOZ.

Zwraca też uwagę na niepokojące doniesienia płynące z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano wzrost liczby ciężkich przypadków zachorowań u najmniejszych dzieci, z których co najmniej połowa ma potwierdzony COVID-19.

„To zdecydowanie za wcześnie! Zaczekajmy do czasu, kiedy otworzymy szkoły, podsumujemy kolejne etapy odmrażania naszej gospodarki  Żłobki i przedszkola należy otwierać w ostatnim etapie odmrażania .Co winno nastąpić nie wcześniej jak pod  koniec czerwca! A teraz może to mieć opłakane skutki” – czytamy.

(JK, GN)

Samorządy nie kwapią się z otwieraniem przedszkoli i żłobków. „Uruchomienie tych placówek teraz byłoby szaleństwem”