Samorządy nie kwapią się z otwieraniem przedszkoli i żłobków. „Uruchomienie tych placówek teraz byłoby szaleństwem”

Wiele samorządów zapowiada, że nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja. Powołują się na względy bezpieczeństwa i apelują do rządu o konkretne wytyczne w zakresie reżimu sanitarnego, bo te które zostały upublicznione prowokują tylko dodatkowe pytania. Decyzję o wznowieniu opieki dla najmłodszych dzieci skrytykowali m.in. prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska, czy Sosnowca.

Przypomnijmy, że Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę na konferencji, że od 6 maja otwarte będą żłobki i przedszkola. Powiedział, że stanie się to pod szczególnym „reżimem sanitarnym”, ale odpowiedzialność zrzucił na samorządy.

„Jeśli pytacie mnie państwo, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: >>nie<<; nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie” – poinformował na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia….

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Środa, 29 kwietnia 2020

 

„Uruchomienie tych placówek teraz, bez wyraźnych wytycznych w zakresie bezpieczeństwa dzieci oraz pracowników, byłoby szaleństwem. Nie możemy narażać ich zdrowia oraz ryzykować rozwoju epidemii, którą póki co udaje nam się w Poznaniu trzymać w ryzach” – stwierdził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. „Najbardziej prawdopodobna jest opcja, że 6 maja nie otworzymy żłobków i przedszkoli” – zapowiedział.

Premier nie chce wziąć odpowiedzialności za otwarcie żłobków oraz przedszkoli i przerzuca ją na samorządy. Uruchomienie…

Opublikowany przez Jacka Jaśkowiaka Środa, 29 kwietnia 2020

 

Podobne stanowisko przedstawiły władze Łodzi i Sosnowca. – Na pewno nie otworzymy przedszkoli i żłobków 6 maja– stwierdziła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.  „Podjąłem decyzję, aby 6 maja nie otwierać żłobków i przedszkoli z uwagi na wysoki poziom zakażeń COVID-19 w woj. śląskim (od kilku dni najwyższy wskaźnik w Polsce)” – napisał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Związek Nauczycielstwa Polskiego we Wrocławiu napisał list do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by ten nie uruchamiał jeszcze przedszkoli i żłobków. Nauczyciele nie zamierzają wracać do pracy podczas epidemii. Nie chcą ryzykować zdrowiem i życiem.

„Dziś mamy różne scenariusze otwarcia żłobków i przedszkoli w naszym mieście. Szczegółowo zapoznajemy się z wytycznymi GIS i ministerstw w tej sprawie – zapowiedział Sutryk na Facebooku.

Decyzji nie podjęły jeszcze władze Krakowa, Szczecina i Gdańska. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowała do premiera list. Prosi w nim m.in. o określenie jednoznacznych kryteriów przyjęcia dzieci na zajęcia opiekuńcze, opisanie zasad bezpiecznej organizacji pracy i zapewnienie niezbędnych środków higienicznych.

Drodzy Rodzice, Wychowawcy, NauczycieleWielu z Was zadaje dziś pytania dotyczące zapowiedzianego na konferencji…

Opublikowany przez Aleksandrę Dulkiewicz Środa, 29 kwietnia 2020

 

„Bez szczegółowych wytycznych ze strony rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie widzę możliwości bezpiecznej organizacji pracy podległych mi placówek” – podkreśliła Dulkiewicz.

A prezydent Szczecina Piotr Krzystek poprosił w środę rodziców, aby odpowiedzieli na pytanie, czy chcą posyłać swoje dzieci do żłobków i przedszkoli od 6 maja. „To będzie jedna z trudniejszych decyzji” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Również w Częstochowie zostaną przeprowadzone konsultacje. – Przed podjęciem decyzji w sprawie terminu i zakresu otwarcia przedszkoli i żłobka władze Częstochowy konsultują się z dyrektorami tych placówek oraz sanepidem – przekazał tamtejszy Urząd Miasta.

(JK, GN)

Samorządy będą mogły otworzyć żłobki i przedszkola

„Nauczyciele wychowania przedszkolnego zostali potraktowani jak gorszy sort”. Komentarze po decyzji rządu

W żłobkach powstaną izolatki dla chorych pracowników? Tak chce ministerstwo rodziny

Które dzieci mają mieć pierwszeństwo do przedszkola? MEN opublikowało wytyczne