Kto odpowiada za opracowanie podstawy programowej z nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość”? „Wśród ekspertów MEiN znaleźli się radni PiS, kandydaci na radnych, politycy PiS, żona senatora Żaryna, obrońcy Bąkiewicza, eksperci TVP, członkowie komitetu honorowego Lecha Kaczyńskiego” – wymienia na Twitterze posłanka PO Kinga Gajewska.
Posłanki Koalicji Obywatelskiej przeprowadziły kontrolę w ministerstwie edukacji i nauki i ustaliły kim są eksperci, którzy tworzą podstawę programową nowego przedmiotu i przy okazji pracują nad zmianami podstaw z historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Oto zatrważająca lista pisowskich ekspertów, którzy będą tworzyli nowy partyjny przedmiot dla polskich dzieci. Wśród nich radni PiS, kandydaci na radnych, politycy PiS, żona senatora Żaryna, obrońcy Bąkiewicza, eksperci TVP, członkowie komitetu honorowego Lecha Kaczyńskiego. pic.twitter.com/fz6Rl8SlG2
— Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) October 27, 2021
Wśród ekspertów MEiN znaleźli się Grzegorz Kucharczyk, Robert Derewenda (lubelski radny PiS), Małgorzata Żaryn (żona senatora PiS), Paweł Mielcarek (publicysta religijny), Mieczysław Ryba (wiceprzewodniczący sejmiku lubelskiego z ramienia PiS), dr Wojciech Muszyński (pracownik naukowy IPN).
Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska przestrzegały na konferencji prasowej że program nowego przedmiotu szkolnego „Historia i teraźniejszość” napiszą związani z PiS eksperci MEiN, którzy dali się już poznać jako osoby o poglądach skrajnych, wyznaniowych, antyunijnych, czy zwolennicy uchwał samorządowych „przeciwko ideologii LGBT”.
Już za rok do szkół wejdzie nowy partyjny przedmiot. Oto harmonogram działania Zespołu powołanego przez Min. Czarnka. Zmienią się również podstawy programowe do historii i do rozszerzonego wosu! pic.twitter.com/BfC5Ol6Urd
— Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) October 27, 2021
Przypomnijmy, że nowy przedmiot ma wejść do siatki godzin lekcyjnych w szkołach średnich od 1 września 2022 roku.
(JK, GN)
Fot: Platforma Obywatelska/Twitter
„Historia i teraźniejszość”. Tak ma się nazywać nowy przedmiot w szkołach średnich