Posłowie PiS przeciwko odmrożeniu ZFŚS

To są duże pieniądze – tak posłowie PiS tłumaczą odebranie nauczycielom pieniędzy ze środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajęła się dziś poprawkami Senatu do tzw. ustawy okołobudżetowej, w której znalazły się rozwiązania kluczowe dla szkół i placówek oświatowych. Rząd wprowadził do ustawy szereg cięć w wydatkach. Niektóre z nich są wymierzone w nauczycieli. Przede wszystkim chodzi o odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, który rząd postanowił zamrozić na poziomie z 1 stycznia 2018 r., czyli 2 752,92 zł. W ten sposób zaoszczędzi ok. 349 mln zł.

Senat chciał odmrozić te środki i wprowadził poprawkę, zgodnie z którą pula na ZFŚS zostałaby obliczona na podstawie kwoty bazowej z 2020 r. Niestety na odmrożenie odpisu kontrolowana przez posłów PiS komisja się nie zgodziła.

– To są duże pieniądze – oświadczył szef komisji Henryk Kowalczyk (PiS).

Podobny los spotkał poprawkę Senatu odmrażającą pieniądze na doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Komisja poparła za to poprawkę Senatu, by pulę środków na nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznawane przez MEN oraz wojewodów ustalane były w oparciu o kwotę bazową obowiązującą nie 1 stycznia 2018 r., ale 1 stycznia 2020 r. Według Ministerstwa Finansów chodzi o kwotę ok. 2,5 mln zł.

Senat chciał ponadto wprowadzić „tylnymi drzwiami” podwyżki dla nauczycieli w wysokości 6 proc. nie jak proponuje rząd od 1 września, ale od 1 stycznia 2020 r. Izba wyższa zaproponowała, by nauczyciele, owszem, formalnie otrzymali podwyżkę we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Przyjęcie tej poprawki oznaczałoby, że np. nauczyciel dyplomowany otrzymałby we wrześniu wyrównanie w wysokości co najmniej 1832 zł brutto. Kontrolowana przez PiS komisja jednak przegłosowała dla tej poprawki negatywną opinię.

Sejmowa komisja poparła natomiast poprawkę Senatu zwiększającą rezerwę subwencji oświatowej o 50 mln zł.

O tym, czy konkretne rozwiązania proponowane przez Senat znajdą się w ustawie okołobudżetowej czy nie, zdecyduje dziś późnym wieczorem Sejm podczas głosowania.

ZNP apeluje do posłów o przyjęcie rozwiązań podwyższających nauczycielskie pensje

(PS, GN)