Powrót uczniów do szkoły po pandemii – MEiN organizuje zapisy na szkolenie dla nauczycieli

Każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie w ramach ministerialnego programu „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”

Rejestracja otwarta będzie do końca roku szkolnego. W tym celu należy wypełnić formularz udostępniony na stronie internetowej programu www.wfzawf.pl.

Podczas rejestracji nauczyciel będzie musiał wpisać w formularzu specjalny kod, który przekaże mu dyrektor szkoły. Po wypełnieniu formularza zgłoszenie trafi do konkretnego ośrodka szkoleniowego – właściwej AWF. Akademia prześle nauczycielowi potwierdzenie zgłoszenia na szkolenie. Po otrzymaniu informacji o możliwości rozpoczęcia szkoleń każdy z ośrodków szkoleniowych przekaże nauczycielom informację dotyczącą konkretnego terminu i formy szkolenia.

„Każdy nauczyciel może wziąć udział tylko w 1 szkoleniu. Będzie ono kompleksowe i obejmie zagadnienia dotyczące metod przeciwdziałania skutkom hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym, pojawiającym się w związku z pandemią. Podczas warsztatów poruszane będą również kwestie psychologiczne” – czytamy w komunikacie MEiN.

Każda z uczelni wychowania fizycznego ma przypisane poszczególne województwa, z których nauczyciele mogą zgłaszać się na szkolenie:
• AWF Warszawa – mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie;
• filia AWF Warszawa w Białej Podlaskiej – lubelskie oraz podlaskie;
• AWFiS w Gdańsku – zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie;
• AWF Katowice – śląskie i łódzkie;
• AWF Wrocław – dolnośląskie i opolskie;
• AWF Kraków – podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie;
• AWF Poznań – wielkopolskie oraz lubuskie.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się szkolenia. To zależy od sytuacji epidemicznej. Według MEiN, szkolenia powinny rozpocząć się jeszcze w kwietniu br. Szczegółowy harmonogram szkoleń przekażą nauczycielom właściwe AWF.

Przeszkolenie nauczycieli jest warunkiem niezbędnym do tego, by szkoła otrzymała dofinansowanie z rządowego programu dodatkowych zajęć dla uczniów. „Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu, ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów. Zajęcia przewidziano dla grup do 20 osób. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć” – podkreślono w komunikacie MEiN.

(PS, GN)