Pożegnanie prof. Jacka Fisiaka

W czwartek w Poznaniu odbędzie się pogrzeb prof. Jacka Fisiaka, byłego ministra edukacji, filologa angielskiego, historyka, nauczyciela akademickiego

Prof. Fisiak odszedł w wieku 83 lat. Był filologiem angielskim, historykiem języka angielskiego. W 1971 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1977 profesorem zwyczajnym. Od połowy lat 60. związał się z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przez 40 lat pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Angielskiej. W latach 1985-1988 był rektorem tej uczelni.

14 października 1988 r. prof. Fisiak otrzymał nominację na funkcję ministra edukacji w rządzie Mieczysława Rakowskiego, którą pełnił do 12 września 1989 r.

Prof. Fisiak był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, gdzie współprzewodniczył podzespołowi ds. nauki, oświaty i postępu technicznego.

W czasie swojej długiej pracy akademickiej prof. Fisiak wypromował kilkuset magistrów i ponad 60 doktorów. Był autorem 40 książek i 8 słowników.

W 1981 r. królowa Elżbieta II odznaczyła prof. Fisiaka Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go zaś w 2005 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto prof. Fisiaka odznaczono Wielkim Krzyżem Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Królestwa Norwegii, Krzyżem Komandorskim Orderu Lwa Finlandii, Krzyżem Oficerskim Palmes Academiques oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prof. Fisiak był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jyvaskayla (Finlandia) oraz Uniwersytetu w Opolu. Jako jedenasty Polak został przyjęty do Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury w Strasburgu. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Pogrzeb prof. Fisiaka odbędzie się 13 czerwca br. o godz. 13.50 na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe poprzedzi otwarte żałobne posiedzenie Senatu i Rady Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Sali Lustrzanej Coll. Minus, ul. Wieniawskiego 1, o godz. 10:00.

fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

(PS, GN)