Prawie tysiąc nowych zakażeń w kraju. Ogniska koronawirusa w ponad 200 szkołach. Większość pracuje hybrydowo

Mamy 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, natomiast z powodu chorób współistniejących z COVID-19 odnotowano 27 zgonów. MEiN podało z kolei, że przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w ponad 200 placówkach edukacyjnych. Większość przeszła na hybrydowy tryb pracy.

W szpitalach jest 1 tys. 529 osób z COVID-19, w tym 168 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek, 28 września, Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 tys. 820 osób.

– Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy zmian w restrykcjach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – dodał. – Jednocześnie zastrzegł, że sytuacja jest poważna, w tym sensie, że mamy cały czas do czynienia z trendem wzrostowym. Patrząc na kraje dookoła nas, też nie możemy się spodziewać wygaszenia, tylko jednak kontynuacji trendu wzrostu – dodał.

Z danych MEiN wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w ponad 200 placówkach edukacyjnych. Jak podaje resort stacjonarnie w poniedziałek pracowało 15 415 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Żadne przedszkole nie pracowało zdalnie. 20 pracowało w trybie hybrydowym.

W poniedziałek stacjonarnie pracowało też 14 254 szkoły podstawowe, czyli 99,1 proc. wszystkich i 7 737 szkół ponadpodstawowych, czyli 99,0 proc. Zdalnie pracowały 3 szkoły podstawowe i 2 szkoły ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 131 szkół podstawowych i 73 szkoły ponadpodstawowe.

(JK, GN)

Koronawirus w oświacie ( nowe dane). „Powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa”

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: Testy w szkołach, maseczki, restrykcje dla niezaszczepionych