„Nie powinno się czerpać zysków z pandemii. Chcemy szczepionki i leczenia dla wszystkich, ponieważ w obliczu pandemii każdy ma prawo do terapii. Wspólne zagrożenie wymaga wspólnej reakcji. Naukowcy z całego świata opracowują szczepionki i sposoby leczenia, często wykorzystując w tym celu ogromne sumy pieniędzy ze środków publicznych. Nie należy dopuścić, aby prawa własności intelektualnej, takie jak patenty, ograniczały szybki dostęp do szczepionek i leczenia dla każdego” – czytamy m.in. w uzasadnieniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Prawo do terapii” („Right to Cure”). Trwa zbiórka podpisów obywateli UE, by zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej apelować do Komisji Europejskiej o inicjatywę ustawodawczą na rzecz powszechnego dostępu do szczepień przeciwko COVID-19.
„Zgodnie z obietnicą złożoną przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, dotyczącą uczynienia ze szczepionki przeciwko COVID-19 powszechnego i wspólnego dobra, UE również musi zadbać o to, aby zdrowie publiczne miało pierwszeństwo w stosunku do prywatnych zysków. Chcemy, aby szczepionki i sposoby leczenia na wypadek pandemii stały się globalnym dobrem publicznym powszechnie dostępnym dla wszystkich” – czytamy w uzasadnieniu inicjatywy.
Europejska inicjatywa obywatelska to wyjątkowy sposób, dzięki któremu obywatele mogą przyczyniać się do kształtowania UE, wzywając Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów. Kiedy dana inicjatywa zdobędzie jeden milion podpisów, Komisja zdecyduje, jakie podejmie działania.
Pomysłodawcy kampanii, lewicowi i związkowi aktywiści z różnych państw, stawiają sobie za cel zebranie miliona podpisów obywateli UE, by zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej apelować do Komisji Europejskiej o inicjatywę ustawodawczą na rzecz zdrowia dla wszystkich.
Podpisy można składać tutaj.
Temat szczepień wzbudza kontrowersje na całym świecie. Szef WHO ostrzegał niedawno przed “moralną katastrofą” przy dystrybucji szczepionek na koronawirusa. Według niego zawierane przez bogate kraje umowy z producentami mogą zagrozić programowi COVAX, który ma zapewnić szczepionki biedniejszym regionom globu.
– Wykorzystano dotąd ponad 39 milionów dawek szczepionki, w przynajmniej 49 bogatych krajach. Tylko 25 dawek podano w jednym z pośród krajów najbiedniejszych. Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, po prostu 25. Muszę mówić bez ogródek, świat jest na skraju katastrofalnej porażki moralnej – podkreślił niedawno Tedros Adhanom Ghebreyesus.
(JK, GN)
Fot. Inicjatywa „Right to Cure” („Prawo do terapii”)
Watykan o szczepionkach przeciw COVID-19: Są konieczne i muszą być dostępne dla wszystkich