Watykan o szczepionkach przeciw COVID-19: Są konieczne i muszą być dostępne dla wszystkich

Szczepionki przeciwko COVID-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich – to główne tezy liczącego 20 punktów dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia.

W dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii i zapewnieniu ochrony zdrowia wszystkich ludzi. Podkreślono też, że papież Franciszek zwracał uwagę na to, że szczepionki muszą być dostępne dla każdego.

Kierujący komisją do spraw pandemii kardynał Peter K. A. Turkson oświadczył: „Jesteśmy wdzięczni wspólnocie naukowej za opracowanie szczepionki w rekordowym tempie. Teraz naszym zadaniem jest to, by zagwarantować, aby była dostępna dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych”.

„To kwestia sprawiedliwości” – dodał cytowany w komunikacie Watykanu kardynał, który jest prefektem dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka. „Musimy raz na zawsze pokazać, że jesteśmy jedną rodziną ludzką” – oznajmił.

Także Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski opublikował stanowisko w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. „Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu” – czytamy m.in. w dokumencie.

Według stanowiska KEP wynalezienie szczepionek – z punktu widzenia medycyny prewencyjnej – może być uznane za „szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami”.

Autorzy dokumentu zaznaczają jednocześnie, że nie będą zajmować stanowiska co do możliwych skutków szczepienia w przyszłości, zwracają jednak uwagę na wiele mitów i teorii spiskowych, które nie mają podstaw naukowych i są bardzo szkodliwe społecznie w obliczu pandemii.

(JK, GN)

Fot: gov.pl

Papież Franciszek: „Pandemia spowodowała bezprecedensowy kryzys edukacyjny”

Papież Franciszek ostrzega: „Koronawirus może spowodować katastrofę edukacyjną”