Premier: Będziemy szczepić nauczycieli

Szczepionek wystarczy dla wszystkich. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni na koronawirusa m.in. nauczyciele – poinformował  premier Mateusz Morawiecki. Dziś ruszył program masowych szczepień

Od zaszczepienia personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie rozpoczęły się dziś masowe szczepienia. Wczoraj dotarła bowiem do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki wyprodukowanej przez Pfizera i BioNTech.

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona! Wkrótce do szczepień będą mogli się zgłaszać nauczyciele

– Teraz czeka nas długi proces, to olbrzymie wyzwanie. Do końca roku dotrze 300 tys. dawek, a potem, co tydzień spodziewamy się transportów 300-tysięcznych. Gdy kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, liczba ta będzie wzrastała – poinformował Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Premiera.

– O ile ten transport został dostarczony drogą kołową, następny transport przyleci samolotem do Warszawy. Szczepionki trafią do 509 szpitali węzłowych. Tam szczepiona będzie grupa 0. Potem zaczniemy szczepienia w ponad 9000 zespołach we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków – dodał.

Do grupy 0 zaliczeni zostali pracownicy służby zdrowia – m.in. pielęgniarki, lekarze, diagności, ratownicy. – Szczepienie dotyczy szerokiej grupy, nie tylko lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Grupa 0 obejmuje też inne zawody związane z leczeniem, jak farmaceutów, personel administracyjny podmiotów leczniczych – wyjaśnił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W następnej kolejności zostaną zaszczepieni przedstawicieli zawodów zaliczonych do grupy I. – Najpierw szczepieni są medycy, służby mundurowe, nauczyciele, seniorzy – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

– Szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Najlepsi naukowcy na świecie pracowali nad jej opracowaniem. Wierzę w naukę, medycynę, która poprzez odpowiednie procedury zaoferowała także Polakom najlepsze szczepionki na świecie. Skuteczność szczepionki zależy od tego, ile osób się zaszczepi – dodał.

Jego zdaniem, pierwszym progiem, gdy szczepionka odniesie sukces, będzie zaszczepienie 30 proc. dorosłej populacji.

Dlatego 15 stycznia ruszą zapisy dla wszystkich chętnych do zaszczepienia się. Szczepienia osób z grupy I rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w styczniu. – W drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy 1, czyli seniorów, nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych – zapowiedział Dworczyk.

– Jesteśmy jednak ostrożni z podawaniem terminów, bo nie na wszystko mamy wpływ. Od 15 stycznia system będzie w pełni funkcjonował, w tym infolinia do zapisywania się, wszystkie punkty szczepień. Opieramy się na deklaracjach firm farmaceutycznych, na które mamy dziś ograniczony wpływ. W II połowie stycznia zaczniemy jednak prawdopodobnie szczepienia grupy 1 – dodał.

– Zachęcam do tego udziału w Narodowym Programie Szczepień, bo jest to podstawowy instrument powrotu do normalności – podkreślił premier.

Obiecał, że “szczepionek wystarczy dla wszystkich”. – Być może już w drugim kwartale 2021 r. zaszczepiona zostanie wystarczająca część populacji, by wirus nie był problemem – ocenił Morawiecki.

Zespół ds COVID-19 przy PAN: “Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem”

– Czas wyrzeczeń za kilkanaście tygodni będzie zmierzał do końca. Rok 2021 to może być dla nas dobry rok. Zróbmy wszyscy, by tak właśnie się stało – dodał.

Dziś i jutro ruszą kolejne elementy akcji promujących szczepienia w społeczeństwie. W stacjach telewizyjnych pojawią się spoty informacyjne, a w całej Polsce pojawią się bilbordy na ten temat. – Chodzi o to, by dotrzeć z rzetelną informacją na temat szczepionki, procesu szczepień i przekonać nas wszystkich do tego, że jedynie szczepienie daje nadzieję, możliwość powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed czasów pandemii – tłumaczył Dworczyk.

– Przez ostatnie miesiące to koronawirus wyznaczał tempo naszego życia i tempo życia społecznego. Możemy to zmienić. Dostawy szczepionek dają nam wszystkim możliwość odwrócenia sytuacji. Aby to się zadziało, musimy wszyscy, namawiając przyjaciół, bliskich, poddać się szczepieniu w odpowiednich terminach – podsumował z kolei Niedzielski.

(PS, GN)