Rząd postanowił przedłużyć restrykcje obowiązujące w związku z epidemią koronawirusa, w tym zawieszenie zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. A także egzaminów
– Zdecydowaliśmy o przedłużeniu do 26 kwietnia zamknięcia szkół, wstrzymania międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. A także zamknięcia granic, sanitarnych kontroli granicznych i obowiązkowej kwarantanny – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.
– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzamin ósmoklasistów. Ich datę zakomunikujemy co najmniej na trzy tygodnie wcześniej. I odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca – dodał premier.
Przyznał, że decyzja ta była efektem nacisków ze strony ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Jednocześnie przedłużony zostanie zasiłek dla rodziców, którzy opiekują się swoimi dziećmi.
🗓️Terminy egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego będą przesunięte❗️
➡️ O konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.#zostańwdomu pic.twitter.com/Lvq48TpXrJ
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zwrócił się do uczniów, którzy mieli w kwietniu i maju zdawać egzamin ósmoklasisty lub maturę: – Kochani, wiemy, że macie ogromny stres, nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, jak się przygotowywać, ale my się do tego problemu przygotowujemy. Odkładamy termin egzaminu – ósmoklasisty, maturalnego, zawodowych, przekładamy je na inny czas. Będziecie mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminów i dlatego z co najmniej trzytygodniowym, a być może miesięcznym wyprzedzeniem podamy o dacie egzaminu, byście mieli czas na przygotowanie się. I tak go potraktujcie. Macie dodatkowy czas na przygotowanie się do egzaminów.
Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny rozpoczną się najwcześniej w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie. Szczegółowe terminy ogłosimy przynajmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem ich przeprowadzenia.#egzaminosmoklasisty#matura2020 @MEN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) April 9, 2020
Na razie nie ma planów, by zmieniać kalendarz roku szkolnego. MEN zamierza natomiast zachęcać dyrektorów do tego, by przekazywali uczniom świadectwa drogą elektroniczną.
Nie wiadomo, czy zmienią się zasady rekrutacji do szkół średnich i na uczelnie. Wszystko zależy od ostatecznych terminów egzaminów. – Rozważamy różne scenariusze – stwierdził szef MEN.
Szef rządu podziękował nauczycielom za ich ciężką pracę. – Chciałbym podziękować dyrektorom i nauczycielom, którzy kształcą zdalnie. Wiem, że jakość tej nauki poprawia się. Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja, bądźmy cierpliwi, wyrozumiali dla nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy też cierpią, czują się nieswojo, niedobrze – oświadczył Mateusz Morawiecki.
Nauczycielom podziękował też minister Piontkowski: – Po raz kolejny chcę podziękować nauczycielom, rodzicom i uczniom, że potrafili przestawić się na nowy sposób komunikowania się. Byliśmy w stanie to zrobić.
– Dziękuję, że kwarantanna narodowa przebiega w tak zdyscyplinowany sposób – dodał premier. Jego zdaniem, gdyby nie obowiązujące od kilku tygodni obostrzenia, to dziś mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, ale 40 tys. lub więcej. – Wielu z z nas jest zmęczonych społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania tych środków na dłużej, wirus rozprzestrzeniałby się dalej – wyjaśnił szef rządu.
– Aby ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii, przedłużamy wszystkie regulacje, ponieważ potwierdzają to eksperci, że one działają i to działają dobrze – dodał premier. Do 19 kwietnia 2020 r. przedłużone mają być m.in. restrykcje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, limity w sklepach i kościołach.
Do 3 maja br. wydłużone będą restrykcje związane z zamknięciem granic, kontrolami granicznymi i obowiązkową kwarantanną.
Ograniczenia dotyczące imprez masowych wydłużone zostały do odwołania.
To nie koniec restrykcji. – Od przyszłego czwartku, tj. od 16 kwietnia, wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosić maseczki, ale innych przed nami – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Po świętach wielkanocnych rząd zamierza natomiast przedstawić plan powrotu do „nowej rzeczywistości gospodarczej”. – Bo dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, być może nawet przez lata, nie wróci. Ale mam nadzieję, że świat będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią – zapowiedział premier.
Mateusz Morawiecki zaapelował o obchodzenie świąt wielkanocnych tylko w gronie domowników.
(PS, GN)