Prezes ZNP: Szkoły są przygotowane na nowy rok na tyle, na ile dyrektorzy, nauczyciele i samorządowcy mogli to zrobić

Jeżeli chcesz pokoju to szykuj się na wojnę. Nie możemy mówić o tym, że będą tylko optymistyczne wizje, scenariusze i radość, która będzie emanowała z każdego z nas, bo wróciliśmy do szkoły. Mogą być zachorowania – mówił w radiu Zet prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jego zdaniem „szkoły są przygotowane na tyle, na ile dyrektorzy, nauczyciele i samorządy mogły to zrobić”.

Powrót do szkoły w dobie koronawirusa? – Zdecydowana większość nauczycieli jest za tym, żebyśmy poszli do szkoły – komentował gość Radia ZET. – Praca w szkole była prostsza, lżejsza, nie wymagała aż tak wielu godzin pracy – tłumaczył.

Jego zdaniem „szkoły są przygotowane na tyle, na ile dyrektorzy, nauczyciele i samorządy mogli to zrobić”. – Ale można zadać sobie pytanie, dlaczego robiliśmy to na ostatnią chwilę, w pośpiechu i chaotycznie? – pytał. – Jeden z wójtów zwracał uwagę, że kuratoria spotykały się z dyrektorami szkół w piątek. To znaczy, że dyrektorzy na realizację zaleceń mieli jeden dzień – tłumaczył Sławomir Broniarz.

– Dla nauczycieli najważniejsze jest dziś to, żeby nowy rok szkolny przebiegał w jak najspokojniejszej i jak najłagodniejszej atmosferze -stwierdził. Dopytywany o to, jakie są zatem obawy nauczycieli, prezes ZNP odparł, że m.in. dotyczą one braku odpowiedniej ilości środków ochronnych. – Może rosnąć liczba zachorowań a dyrektorzy znajdą się w bardzo dramatycznej sytuacji, bo nie będą wiedzieli czy ta liczba zachorowań daje im powód do zamknięcia szkoły i przejścia na edukację zdalną czy muszą jeszcze czekać – komentował S. Broniarz. Dodał, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli. – 30 proc. kadry pedagogicznej przekroczyło 50 rok życia – podkreślił.

 

Gość Radia ZET – Sławomir Broniarz

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego jest gościem Radia ZET. Zaprasza Beata Lubecka!

Opublikowany przez Radio ZET Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

 

Jego zdaniem jest to następstwo „katastrofalnej, dramatycznej sytuacji materialnej nauczycieli i tego, że młodzi nie chcą przychodzić do tego zawodu”. Nauczyciele na L4? – Póki co z powodu lęku nikt jeszcze L4 nie otrzymuje – zaznaczył.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładało w czerwcu, że przeszkoli 30 tys. nauczycieli i 600 dyrektorów w zakresie edukacji zdalnej. Szkoleń nie było, bo MEN wyobrażało sobie, że koronawirusa nie będzie – ocenił prezes ZNP. – Liczyło na to, że sprawdzą się słowa premiera, że koronawirus zniknie, bo idzie lato – dodał w internetowej części programu – dodał.

Pytany o szefa resortu Dariusza Piontkowskiego, prezes ZNP odparł, że w ostatnim czasie rozmawiał z nim raz w marcu, telefonicznie. – I to w sprawach zupełnie nieedukacyjnych. Wychodzi z założenia (szef MEN – przyp.red), że istnieje ustawa koronawirusowa, która zwalnia go z obowiązku konsultowania i rozmawiania z kimkolwiek – zauważył.

Szefowi ZNP marzy się sytuacja, w której edukacja będzie wyłączona z „doraźnej przepychanki politycznej, rozpolitykowania i ambicji każdego ministrów, żeby zostawić po sobie ślad”. – Że ktoś przyjdzie i zreformuje edukację w sposób przemyślany – mówił Sławomir Broniarz.

Pytany o 13 mln maseczek od rządu, które trafiły już do szkół i 50 mln, które mają trafić, prezes ZNP odparł, że tych maseczek wystarczy na 11 dni….

Prezes ZNP powrórzył, że strajk nauczycieli nie jest brany pod uwagę. – Dziś na ten temat nie dyskutujemy  –podkreślił.

(JK, GN)

List prezesa ZNP z okazji 1 września. „Niech ten nowy rok szkolny 2020/2021 będzie przede wszystkim bezpieczny!”

Witamy nowy rok szkolny! Pierwszy dzwonek w Głosie Nauczycielskim