Prezydent Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela, wprowadzającą od 1 września br. podwyżkę dla nauczycieli i jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów. W noweli określono też na poziomie 300 zł minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo.

31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r. Pisaliśmy o tym tutaj:

Sejm zmienił Kartę Nauczyciela

Inne zmiany wprowadzone nowelizacją to m.in. ustalenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo dla „nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy” na poziomie 300 zł oraz wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień kontraktowego w wysokości 1000 zł (ma być wypłacane do 30 września w roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż). Nowelizacja wprowadza też zmiany oceny pracy nauczycieli i awansu zawodowego. Nowa Karta przywraca więc regulacje obowiązujące przed zmianami w prawie wprowadzonymi przez byłą minister edukacji Annę Zalewską.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak kwestia dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli. O tym i innych mankamentach znowelizowanej Karty rozmawialiśmy z Krzysztofem Baszczyńskim, wiceprezesem ZG ZNP.

Krzysztof Baszczyński: Część zmian w KN budzi niepokój, a część to tylko powrót do normalności

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2019 r.

(JK, GN)