Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–19, będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu powstania. Choć 27 grudnia będzie świętem państwowym, nie będzie dniem wolnym od pracy
Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.
Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!
Chwała Bohaterom zwycięskiego Powstania! pic.twitter.com/PeO1HraOAB— PL1918 (@PL1918) November 23, 2021
Prezydent zapowiedział, że ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw w najbliższym czasie, tak, by już w tym roku 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – świętem narodowym, ale nie dniem wolnym od pracy, bo – jak żartował Duda – „o to Wielkopolska nie wnosiła”.
Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.
6 września br., podczas spotkania z Prezydentem RP w Pałacu Prezydenckim, przedstawiciele społeczności i władz samorządowych Wielkopolski wystąpili z apelem o upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego poprzez ustanowienie święta państwowego w dniu rocznicy jego wybuchu. pic.twitter.com/rCJsLsTTtZ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 23, 2021
„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Więcej na stronie portalu dzieje.pl.
(JK, GN)
Fot: prezydent.pl
Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu