Próbny egzamin ósmoklasisty w ok. 90 proc. podstawówek

Około 90 proc. szkół podstawowych pobrało materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z matematyki – poinformowało ministerstwo edukacji

– Materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu z udostępnionego przez nas i Centralną Komisję Egzaminacyjną systemu informatycznego pobrało około 90 proc. szkół podstawowych w całym kraju – potwierdziła Anna Ostrowska, rzeczniczka MEiN.

– Szkoły mogły również korzystać z materiałów z serwisów okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz ministerstwa edukacji i nauki. Szacujemy, że odsetek szkół, które przeprowadziły egzamin próbny jest jeszcze wyższy – dodała.

Z informacji docierających do ministerstwa edukacji wynika, że próbny egzamin przebiega spokojnie i bez większych problemów. – Dostajemy pozytywne sygnały od uczniów, że mają oni możliwość w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, spróbować swoich sił przed egzaminami majowymi – oceniła Ostrowska.

– Wiemy, że wielu z nich korzystało z możliwości, które wprowadziliśmy, czyli konsultacji indywidualnych z nauczycielami, aby odpowiednio przygotować się do egzaminu próbnego. Dyrektorzy szkół podkreślają, że forma stacjonarna egzaminów jest niezwykle ważna dla dzieci, aby mogły przekonać się jak będzie wyglądał rzeczywisty egzamin w maju – dodała.

MEiN wspólnie z CKE, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia przygotowało dla dyrektorów szkół szczegółowe wytyczne sanitarne dotyczące egzaminów.

(PS, GN)