Próbny egzamin ośmoklasisty z problemami. Padła strona główna CKE, a część stron okręgowych zawiesza się

„Dziś egzamin ósmoklasisty. Serwery zawieszone. Rodzice dzwonią, nie wiedzą co robić. To jakaś paranoja” – alarmują nauczyciele. „Strona internetowa CKE jest obsługiwana przez Centrum Informatyczne Edukacji, które pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy o korzystanie w międzyczasie ze stron OKE” – czytamy w specjalnym komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W poniedziałek 30 marca o godz. 9 miał rozpocząć się próbny egzamin z języka polskiego. CKE przygotowało materiały obejmujące zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały zostały zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych. Ale uczniowie i nauczyciele alarmują, że strony nie działają i nie można pobrać arkuszy.

Przypomnijmy, że egzamin jest dobrowolny i można zacząć pracę nad arkuszami później, kiedy uda się już ściągnąć zadania. Po pobraniu zadań uczniowie powinni je wydrukować albo rozwiązać na komputerze. Rozwiązania należy później wysłać nauczycielowi mailem albo w innej uzgodnionej formie.

Kolejne arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty mają zostać opublikowane w następnych dniach: we wtorek – arkusz z zadaniami z matematyki, a w środę – z zadaniami z języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

(JK, GN)

Próbne egzaminy mają się odbyć. CKE udostępni materiały

Trzeci dzień nauki zdalnej, a problemy techniczne nie znikają. ZNP: “Oczekujemy reakcji od MEN”