Raport KO. Przez 6 lat do kuratoriów trafiło tylko 27 skarg rodziców na organizacje pozarządowe

W Polsce jest ponad 41 tysięcy placówek oświatowych. W tych wszystkich placówkach w latach 2016-21 było 27 skarg rodziców na zajęcia pozalekcyjne. W połowie województw tych skarg było dokładnie zero. Najwięcej zaś było ich w kuratorium małopolskim, czyli 6 – tak wynika z raportu po kontrolach w kuratoriach oświaty zaprezentowanego w piątek przed Pałacem Prezydenckim przez posłów i posłanki KO. – Dowodzi to, że lex Czarnek oparty jest na kłamstwie – podkreślali politycy KO i apelowali do prezydenta o weto do tej ustawy. W podjęciu decyzji ma mu pomóc zapoznanie się z raportem.

Przypomnijmy, że kontrola miała na celu sprawdzenie słów ministra edukacji Przemysława Czarnka, czy do kuratoriów napływają setki skarg rodziców na działalność w szkołach organizacji pozarządowych. – Mówienie o setkach skarg rodziców było akcją propagandową, mającą na celu przekonanie opinii publicznej, że dyrektorzy nie przestrzegają prawa – podkreśliła Krystyna Szumilas, posłanka PO i  była minister edukacji.

– Co prawda małopolska kurator oświaty Barbara Nowak usiłowała zasypać nas tysiącami maili, ale maile te przychodziły z jednego adresu – tłumaczyła Katarzyna Lubnauer. – Dlatego możemy śmiało powiedzieć, na podstawie tego, co stwierdziliśmy w kontrolach, że lex Czarnek oparty jest na kłamstwach – zaznaczyła.

Raport z kontroli w kuratoriach został przekazany prezydentowi Dudzie.

(JK, GN)

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Prezydent RP ma czas do 3 marca br. na podjęcie decyzji w sprawie ustawy lex Czarnek. Nauczycielu, jakiej decyzji się spodziewasz?

  • spodziewam się weta (41%, 230 głosów)
  • spodziewam się podpisania ustawy (33%, 188 głosów)
  • spodziewam się skierowania ustawy do TK (13%, 72 głosów)
  • trudno powiedzieć (13%, 72 głosów)

Głosujących: 562

Loading ... Loading ...

Posłanki i posłowie KO zakończyli kontrole kuratoriów oświaty. Lex Czarnek jest oparty na kłamstwie?