Raport Olx Praca: Nauczyciele gotowi zmienić nie tylko pracę, ale też zawód

Poza kurierami, robotnikami budowlanymi i fryzjerami to pracownicy sektora edukacji, w tym nauczyciele, najczęściej aplikują na oferty pracy w innych branżach – wynika z analizy portalu Olx Praca. Według danych portalu, jego aktywni użytkownicy aplikują średnio na cztery stanowiska.

„Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat, a przeciętny aktywny użytkownik kategorii Praca w OLX aplikuje na 4 stanowiska. Co ciekawe – niekoniecznie w tym samym obszarze obowiązków czy kompetencji. Sytuacja makroekonomiczna już nie tyle sprzyja, co często zmusza uczestników rynku pracy do szukania lepiej płatnego lub po prostu stabilnego zatrudnienia. Nawet, jeśli wymaga to przekwalifikowania lub rezygnacji z obranej drogi zawodowej” – czytamy m.in. w analizie, która dotyczy aktywności użytkowników OLX podejmowanej w grudniu 2022 r.

Spośród pracowników sektora edukacji poszukujących innej pracy, aż 27 proc. aplikuje też na stanowiska związane z administracją biurową. Co piąty chce się zatrudnić w sprzedaży lub handlu.

„Domniemywać zatem można, że exodus z edukacji trwa w najlepsze, a trend ten wyraźnie widoczny był latem minionego roku. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać przede wszystkim w finansach, które regularnie stają się przedmiotem publicznej dyskusji” – ocenia Łukasz Borowicz Brand & PR Manager OLX Praca.

Całą analizę można znaleźć tutaj

(GN)

O 33 proc. więcej ofert pracy dla wychowawców i nauczycieli. Tak wynika z danych popularnego serwisu ogłoszeniowego