O 33 proc. więcej ofert pracy dla wychowawców i nauczycieli. Tak wynika z danych popularnego serwisu ogłoszeniowego

W kuratoriach jest obecnie około 13 tysięcy ofert dla nauczycieli. ZNP szacuje, że rzeczywisty brak nauczycieli to sporo ponad 20 tysięcy. Swoje dane na temat ofert pracy w oświacie przedstawił ostatnio popularny serwis ogłoszeniowy OLX. „Drugi kwartał 2022 r. w kategorii Edukacja w OLX przyniósł 33 proc. wzrost liczby ogłoszeń rok do roku, a zdecydowanie najaktywniejsze w tym obszarze są przedszkola” – wskazano w informacji przesłanej do Głosu Nauczycielskiego.

„W kuratoriach oświaty w całej Polsce dostępne są tysiące ogłoszeń o pracę w publicznych placówkach. To jednak nie wszystko. Intensywne poszukiwania rozpoczęły również prywatne żłobki, przedszkola i szkoły” – zwraca uwagę OLX.

Tylko w czerwcu – jak podaje OLX – ogłoszeń o pracę wystawionych przez przedszkola było ponad 1,4 tys. i oznaczało to 31 proc. wzrost względem dostępnej oferty w tym samym miesiącu 2021 r.

Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także szkoły języków obcych. W minionym miesiącu za pośrednictwem OLX Praca rozpoczęto niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe, aż trzy na cztery z nich dotyczyły poszukiwania lektorów lub nauczycieli języka angielskiego.

O ile w tym obszarze sezonowość również jest zauważalna, o tyle przedstawiciele tych podmiotów przyznają, że wolą prowadzić rekrutację całoroczną.

– Nie chcielibyśmy stracić możliwości zatrudnienia wyjątkowo utalentowanej osoby, tylko dlatego, że ta szuka pracy w marcu lub listopadzie. Najważniejszy jest wartościowy kandydat, a nie miesiąc, w którym rozpoczniemy współpracę – mówi Jan Trawiński, właściciel szkoły języków obcych Enjoy. – Rekrutacja lektorów zajmuje sporo czasu i staramy się nie prowadzić jej w odpowiedzi na sytuację, ale raczej z wyprzedzeniem przygotowując się do dalszego rozwoju biznesu.

Użytkownicy OLX Praca w kategorii Edukacja szukają ofert pracy dla nauczycieli, asystenta lub pomocy nauczyciela (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) i na stanowiska wychowawców przedszkolnych oraz ich pomocy (niespełna 23 proc. zapytań w czerwcu).

– Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert w OLX. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego, czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce – mówi Paulina Rezmer z OLX.

Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius w kwietniu 2022 r. odwiedziło ją ponad 5,5 mln użytkowników

(JK, GN)

Fot: olx

Nauczyciele pilnie poszukiwani. Tylko na Mazowszu jest ponad 3 tys. wakatów

Badanie Barometr Edukacji Niepublicznej. Dyrektorzy czarno widzą sytuację w oświacie