„Reforma” programowa w węgierskich szkołach. Polscy nauczyciele solidaryzują się z kolegami z Węgier

Nauczyciele z Polski solidaryzują się w mediach społecznościowych ze swoimi kolegami i koleżankami po fachu z Węgier. W kraju rządzonym przez Victora Orbana do szkół wprowadzana jest właśnie nowa podstawa programowa. Według protestujących węgierskich pedagogów, narzuca ona nauczanie w szkołach treści o wydźwięku nacjonalistycznym.

„Nie będę uczyć faszyzmu” – to hasło, pod którym protestują węgierscy nauczyciele przeciwko nowej podstawie programowej. Demokratyczny Związek Nauczycieli (PDSZ) i inne organizacje pedagogów ostrzegają, że ogłoszona podstawa programowa dla szkół podstawowych i średnich oznacza totalną ideologizację kształcenia. Szczególnie oburzeni są nauczyciele historii i literatury węgierskiej.

#nonat

Opublikowany przez Rékę Horváth Wtorek, 4 lutego 2020

Jak podał portal strajk.eu wśród 10 najwybitniejszych pisarzy węgierskich, których twórczość uczeń będzie musiał poznawać, nie znalazł się jedyny węgierski noblista z literatury Imre Kertesz, Ocalony z Zagłady, autor m.in. „Losu utraconego”, powieści opisującej jego własne doświadczenia z uwięzienia w Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldzie. Na liście lektur są za to prace Ferenca Herczega, pisarza tworzącego w końcu XIX w. i w I poł. XX w., konserwatywnego działacza i miłośnika Benito Mussoliniego.

❗️Wzbiera fala nauczycielskich protestów na Węgrzech❗️➡️➡️➡️ Poprzyjmy żądania przyjaciół Węgrów, okażmy im naszą…

Opublikowany przez NIE dla chaosu w szkole Środa, 5 lutego 2020

Minister zasobów ludzkich w gabinecie Victora Orbana – Miklos Kasler komentował, że rewizja programu nauczania była niezbędna, a „nowa podstawa opiera się na wartościach węgierskich i europejskich”.

SOLIDARNI Z NAUCZYCIELAMI NA WĘGRZECH#nonat🤝👥🤝👥🤝👥🤝W piątek na Węgrzech ogłoszono nowe podstawy programowe dla szkół…

Opublikowany przez Protest z Wykrzyknikiem Środa, 5 lutego 2020

Polscy nauczyciele w geście solidarności z węgierskimi kolegami i koleżankami po fachu zaczęli udostępniać na swoich tablicach na FB zdjęcia z hasztagiem #noNAT albo z hasłem „I will not teach fascism” (Nie będę uczyć faszyzmu).

(JK, GN)

Fot: PDSZ – Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete/Facebook

“Będę bronić Karty Nauczyciela jak Konstytucji”. Beata Zwierzyńska mówi dlaczego majstrowanie przy Karcie jest groźne