Rekordowy 28. finał WOŚP. Na koncie fundacji jest już 115 mln zł

W niedzielę w Polsce i w kilkunastu krajach za granicą odbył się 28. finał WOŚP. Do północy zebrano rekordową kwotę – ponad 115 mln zł! W sztabach w kraju i za granicą nadal trwa liczenie zebranych pieniędzy. „Dziękujemy! To Wasza zasługa” – podała na Twitterze fundacja.

Organizatorzy Finału WOŚP 2020 poinformowali po północy, że zadeklarowana kwota tegorocznej zbiórki to dokładnie 115 362 894 zł. Jest ona wyższa niż w roku ubiegłym. Podczas Finału WOŚP 2019 zebrano ok. 92 mln zł. Gdy podsumowano całą akcję i doliczono do tego wyniku m.in. dochód z licytacji, okazało się, że WOŚP zebrał dokładnie 175 938 717,56 zł.

Wszystko wskazuje na to, że rekord ten zostanie pobity. Czy tak się stanie, dowiemy się, gdy przyjdzie czas na ostateczne podsumowanie, czyli 8 marca.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze – których było prawie 120 tys. – byli w niemal każdym zakątku Polski.

Hasło tegorocznego Finału brzmiało: „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. W tym roku WOŚP chce zakupić nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Będą to placówki z oddziałami, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

Za zebraną w tym roku kwotę WOŚP planuje kupić m.in. lampy i stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C i zestawy endoskopowe.

28. finał WOŚP zakończył się tradycyjnym happeningiem „światełko do nieba”. Światełko rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowy w Warszawie. W Gdańsku miało charakter wyjątkowy, poświęcono je bowiem zamordowanemu przed rokiem prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.

(JK, GN)

W nauczycielskiej „puszce” Zyty Czechowskiej jest już ponad 20 tys. zł. „Gramy do środy!”

„Wiatr w żagle”. W niedzielę 28. finał WOŚP na rzecz chorych dzieci