Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Po Krakowie wstępne wyniki podały także m.in. Warszawa i Poznań

Władze Warszawy przekazały, że 2371 uczniów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej ze szkół. W Poznaniu z kwitkiem zostało odprawionych 3854 absolwentów podstawówek, a – jak informowaliśmy w Głosie w środę – w Krakowie miejsc zabrakło dla 2636 tegorocznych absolwentów podstawówek. Wiadomo już, że rekordowa liczba młodzieży będzie więc musiała wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

W tym roku podstawówki skończyło 1,5 rocznika uczniów, a więc mamy do czynienia z kumulacją. Wyniki naboru do szkół średnich ogłaszane są w różnym terminie, w zależności od województwa.

Dopiero po zadeklarowaniu woli zapisu do danej szkoły opublikowane zostaną ostateczne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół. W sierpniu ruszy też rekrutacja uzupełniająca.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podała wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w stolicy. 27 508 uczniów i uczennic zostało zakwalifikowanych do szkół średnich: 19 503 do liceów, 6232 do techników i 773 do szkół branżowych. 38 proc. z nich (10 537) jest spoza Warszawy. 2371 osób nie zakwalifikowało się do żadnej ze szkół.

Kaznowska podkreśliła, że w tym roku szkolnym ratusz przygotował „rekordową liczbę miejsc w klasach pierwszych” – 31 tysięcy. – Od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami. Rekrutacja ta będzie prowadzona bez wykorzystania elektronicznego systemu rekrutacji – poinformowała wiceprezydent.

Niepokojące wyniki rekrutacji ogłosiły też władze Poznania. Prawie 4 tysiące ósmoklasistów z Poznania i powiatu nie dostało się do wymarzonych szkół w pierwszym naborze.

W Poznaniu i Powiecie Poznańskim do wybranej szkoły zakwalifikowało się 9366 uczniów (4182 do liceów, 3878 do techników i 1306 do szkół branżowych I stopnia). Wspólna oferta Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego obejmowała 9727 miejsc (4182 w liceach ogólnokształcących, 3986 w technikach, 1559 w branżowych szkołach I stopnia).

Jak czytamy w specjalnym komunikacie samorządu w ofercie rekrutacyjnej na rok szkolny 2022/2023 Miasto Poznań przygotowało 7 692 miejsca dla absolwentów szkół podstawowych, co stanowi prawie 2500 miejsc więcej niż liczba absolwentów poznańskich szkół podstawowych w roku 2022.

W tegorocznej rekrutacji do szkół Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego złożono 13 253 wnioski. Najwięcej, bo aż 9849 kandydatów starało się o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego, 3664 do technikum, a 834 do szkoły branżowej I stopnia.

Liczba niezakwalifikowanych kandydatów wynosi 3854 (te osoby, na obecnym etapie rekrutacji, nie zostały zakwalifikowane do żadnej ze wskazanej przez siebie szkoły).

2 sierpnia będzie wiadomo, ilu kandydatów potwierdziło wolę przyjęcia do szkoły, a ile miejsc zostanie niewybranych przez kandydatów, ze względu na ich udział w kilku rekrutacjach do różnych szkół. „Rezerwy Miasta można ocenić w chwili obecnej na 2500 miejsc.” – podkreślono.

Jak przypomina „Protest z Wykrzyknikiem” jeszcze miesiąc temu minister Czarnek uspokajał w TVP, że  wszyscy, którzy wymarzą sobie uczyć się w liceum, znajdą w nim miejsce.

– Tak, wszyscy, którzy wymarzą sobie naukę w liceum, znajdą w nim miejsce, tylko niekoniecznie w tym, o którym do końca marzyli. Ale tak było zawsze. Kiedy my chodziliśmy do liceum, staraliśmy się o przyjęcie do liceum, też nie zawsze nam się udawało. Ci, którzy będą mieli wyniki bardzo dobre, będą się dostawali do bardzo dobrych liceów. Ci, którzy będą mieli wyniki gorsze, będą się dostawali do nieco gorszych liceów – mówił Czarnek w programie „Gość Wiadomości” 9 czerwca br.

(JK, GN)

Kumulacja roczników. W Krakowie ponad 2,5 tys. uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej