Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W tym roku jest ona wyjątkowa, bo przystąpiło do niej aż 1,5 rocznika (to między innymi efekt reformy edukacji z 2014 r., gdy do szkół poszły sześciolatki). W Krakowie aż 2636 uczniów nie dostało się do żadnej wybranej przez siebie szkoły średniej – przed rokiem takich przypadków było 1,3 tys. Miasto radzi im teraz, by spróbowali swoich sił w technikach i szkołach branżowych.
Szkoły ponadpodstawowe ogłaszają wyniki naborów do klas pierwszych. Miasto Kraków w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 dysponowało 10 618 miejscami w samorządowych szkołach ponadpodstawowych. Zakwalifikowano do nich 9025 kandydatów – 5147 do liceów, 3379 do techników i 499 do szkół branżowych.
Ponad 9000 kandydatów (ze względu na tzw. „kumulację roczników” to niemal o 1500 więcej niż w ubiegłym roku) dowiedziało się dzisiaj, czy będą kontynuować naukę w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych. Na tych, którym się to nie udało wciąż czeka ponad 800 miejsc#edukacja pic.twitter.com/a39OpoARhi
— Kraków (@krakow_pl) July 19, 2022
Oznacza to, że na uczniów wciąż czeka ponad 800 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół. Kilkadziesiąt jest ich w liceach, jednak najwięcej wolnych miejsc pozostaje w szkołach branżowych (488) i w technikach (322).
„Krakowskie szkoły branżowe i technika kształcą w wielu ciekawych i wartościowych zawodach. Z jednej strony dają możliwość zdobycia konkretnego zawodu, a z drugiej – kontynuowania edukacji lub rozpoczęcia pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej” – radzą urzędnicy magistratu w specjalnym komunikacie. Precyzują też, że poza miejscami pozostałymi w szkołach miejskich, działają też niesamorządowe.
#Krakow Licea i technika wywiesiły listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół. Sprawdzajcie! pic.twitter.com/Pvxuti1lxQ
— Kraków (@krakow_pl) July 19, 2022
Do żadnej z wybranych szkół nie zakwalifikowało się 367 uczniów z Łodzi, ale tu miejsc nie powinno zabraknąć. W rekrutacji uzupełniającej na kandydatów czeka nadal 729 miejsc: 322 w liceach, 266 w technikach oraz 141 w szkołach branżowych.
Wyniki rekrutacji poznali już także uczniowie z Bydgoszczy. Urząd Miasta nie podaje liczby osób, które nie dostały się do żadnej szkoły, ale uspokaja, że miejsc dostępnych dla nich w rekrutacji dodatkowej jest więcej niż chętnych.
W pozostałych województwach wyniki zostaną ogłoszone dziś i jutro. O tym czy dostali się do szkoły średniej dowiedzą się w środę absolwenci podstawówek m.in. z Warszawy. W Warszawie przygotowano 33 tys. miejsc w szkołach średnich. Zwykle było ich o połowę mniej.
Dwa niezwykle ważne dla warszawskiej młodzieży dni. Trwa analiza naboru do szkół ponadpodstawowych w @Warszawa. Dzielnica po dzielnicy, szkoła po szkole. Szukamy pojedynczych ławek w przypadku równej liczby punktów. Listy zakwalifikowanych wywieszone zostaną 20.07 o godz. 14:00 pic.twitter.com/nosttqp78E
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) July 18, 2022
Do 16 sierpnia zostaną podane listy kandydatów zakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej.
Na problemy z rekrutacją i spodziewanym ściskiem w klasach od września nakładają się inne. ZNP alarmuje o liczbie 20 tys. nauczycielskich wakatów. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na dane MEiN w ostatnim roku ze szkół odeszło 6163 nauczycieli, a liczba nowo zatrudnionych stanowiła tylko 8 proc. ogółu.
Od 2019 o 24 proc. wzrosła liczba nauczycieli pracujących w szkołach mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Zwiększa się liczba osób zatrudnianych w szkołach bez wymaganych kwalifikacji: 2019/20 – 2590 osób, 2021/2022 – 2943.
Sporne braki kadrowe w szkołach. Obsadzanie wakatów coraz trudniejsze https://t.co/o0qo5AXdst
— Dziennik Gazeta Prawna (@DGPrawna) July 19, 2022
Jak przekazuje wiceprezydent Renata Kaznowska, z arkuszy organizacyjnych wychodzi, że w Warszawie brakuje ponad 3000 nauczycieli.
„Moja córka, od września w klasie maturalnej z rozszerzoną matematyką, geografią i WOSem, na zakończenie trzeciej klasy dowiedziała się, że odchodzi pani od geografii i pan od WOSu. Oprócz tego wicedyrektor i pewnie jeszcze kilka innych osób, o których nie wiem. I ta szkoła nie jest wyjątkiem. Tak jest wszędzie” – napisała na Facebooku Dorota Łoboda, stołeczna radna PO, przewodnicząca Komisji Edukacji i jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.
„Ministerstwo ignoruje problem, ale zamykanie oczu nie pomoże. Nauczycielki i nauczyciele odchodzą z zawodu. W Warszawie w minionym roku szkolnym mieliśmy ponad 2 tysiące wakatów. Szkoły ratowały się przydzielaniem nadgodzin, zastępstwami i ściąganiem do pracy osób w wieku emerytalnym. Przypomina mi się transparent z jednej z demonstracji: „Halo, Czarnek, znajdź fizyka do naszej szkoły” – dodała.
Tymczasem MEiN zwraca uwagę na konieczność przygotowania szkół na przyjęcie od września kolejnych 400 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy.
(JK, GN)
Fot: Kraków/Twitter
Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023
Kumulacja roczników. W Łodzi średnio 2,5 kandydata walczy o miejsce w szkole średniej