Resort cyfryzacji zapowiada 180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski

Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy ponad 180 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli.  Środki będą pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Komisja Europejska wydała już pozwolenie na wykorzystanie ich na nowe cele. Pieniądze mają zostać przeznaczone na laptopy, tablety i wykupienie mobilnego dostępu do internetu.

Rząd zapowiada, że środki trafią na konta samorządów tak szybko, jak to tylko możliwe. – Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba –  także na mobilny dostęp do internetu – zapowiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Żeby całą operację jeszcze bardziej przyspieszyć, ministerstwo zapowiedziało, że samorządom, które wcześniej oszacują swoje potrzeby i zakupią sprzęt, odda za niego pieniądze. W wyborze sprzętu gminy dostaną wolną rękę.

– Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – tłumaczy Zagórski.

Jak będzie wyglądała procedura? MC zapowiada szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i ekspresową wypłatę środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat.

Ministerstwo szacuje, że na każdą gminę przypadnie, co najmniej 40 tys. zł, a kwoty będą przydzielane w zależności od potrzeb. Sprzęt, zakupiony w ramach tej akcji i oddany na czas kwarantanny nauczycielom i uczniom, wraz z jej końcem ma trafić do szkół.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

W czasie epidemii szkoły mają kształcić zdalnie. Czy zdalne nauczanie to będzie:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Brak sprzętu jest jednym z problemów, z którym borykają się uczniowie i nauczyciele testujący w warunkach kryzysowych edukację online.

Więcej na ten temat  można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

ZNP: Rząd odpowiedział na nasz apel o zabezpieczenie sprzętowe kształcenia online

ZNP ponowił apel do rządu o bezpłatny internet dla uczniów i nauczycieli

Trzeci dzień nauki zdalnej, a problemy techniczne nie znikają. ZNP: “Oczekujemy reakcji od MEN”

Sondaż: Duża część uczniów nie ma warunków do zdalnej nauki