„(R)ewolucja w oświacie”. Dyskusja online o szkole w czasie epidemii

Żadna ze szkół i żaden z systemów edukacji nie bvł gotowy na taki huragan. Gdy rozmawialiśmy z przedstawicielami światowych związków zawodowych działających w oświacie to od Australii począwszy, a na Brazylii kończąc wszyscy mają podobne problemy co my – mówił w sobotę prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas dyskusji online Przystanek Idea (R)ewolucja w oświacie.

– Ale powtarzając za prof. Jackiem Pyżalskim daliśmy radę, zdaliśmy egzamin. Choć nie wiem dlaczego MEN mówi to samo używając liczby mnogiej w sytuacji gdy nauczyciele mogą to zawdzięczać tylko sami sobie – podkreślił.

Przystanek IDEA: (R)ewolucja w oświacie

Skutki pandemii stopniowo zaczyna odczuwać każdy z nas. Zmiany nie dotyczą tylko przedsiębiorców i zatrudnionych w sektorze usług, obejmują też pracowników oświaty i uczniów, a stabilny dotąd system polskiej edukacji został gwałtownie zachwiany. Niepewność, którą odczuwają uczniowie i ich opiekunowie oraz chaos wynikający z braku przygotowania do sytuacji, sprawiły, że przed Ministerstwem Edukacji Narodowej postawione zostało prawdziwe wyzwanie.Szereg pytań, które pojawiły się tuż po tym, jak zamknięte zostały placówki edukacyjne, nadal nie doczekały się odpowiedzi. Czy nauczyciele mają kwalifikacje niezbędne do prowadzenia nauczania zdalnego? Jak dostosować tradycyjny system oceny postępów w nauce do zaistniałej sytuacji? Jak objąć opieką i okazać wsparcie uczniom szczególnie wykluczonym? Te i inne pytania postawimy już w sobotę naszym gościom. A będą nimi: – Sławomir Broniarz – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego- Oktawia Gorzeńska – Projekt Społeczny Nauczycieli – lekcjewsieci.pl- Przemysław Staroń – psycholog, Nauczyciel Roku 2018, Finalista Global Teacher Prize 2020- Jan Wróbel – b. dyrektor 1 Społecznego Liceum "Bednarska" w Warszawie, dziennikarz i publicystaRozmowę poprowadzi Grzegorz Kwolek – dziennikarz RMF FMStreaming online dostępny jest również na stronie http://www.rmf24.pl Oglądaj również na YT:https://youtu.be/8YhXtTq4Ld8Chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami? Zapisz się do newslettera: https://oees.pl/newsletter-2/ Więcej informacji: http://www.oees.pl/PrzystanekIDEA Facebook: @PrzystanekIDEA

Opublikowany przez Open Eyes Economy Sobota, 18 kwietnia 2020

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020 mówiąc o obecnej sytuacji w oświacie nawiązał do strajku nauczycieli sprzed roku. – Gdyby nie było strajku obecna sytuacja nie byłaby tak dobrą trampoliną dla różnych analiz. – podkreślił.

– Strajk to była jedna z najlepszych rzeczy jaka wydarzyła się dla edukacji, przede wszystkim z tego względu, że edukacja weszła do mainstreamu. Wiele osób uświadomiło sobie także poczucie bezsilności, a bez tego nie da się pójść do przodu, strajk pobudził też świadomość środowiska – ocenił.

W dyskusji wzięli udział także Oktawia Gorzeńska ( projekt Społeczny Nauczycieli – lekcjewsieci.pl) oraz Jan Wróbel – b. dyrektor 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” w Warszawie, dziennikarz i publicysta.  Rozmowę moderował Grzegorz Kwolek – dziennikarz RMF FM. Radio było patronem medialnym wydarzenia. Dyskusję można obejrzeć na kanale YouTube (powyżej).

(JK, GN)

Prof. Jacek Pyżalski: Szybka adaptacja do nauczania online to ogromny sukces środowiska nauczycielskiego