Rosjanie niszczą budynki szkolne w Ukrainie, dzieci ewakuowane tam, gdzie jest spokój

W polskich szkołach uczy się już ok. 147 tys. uczniów z Ukrainy. W tym czasie infrastruktura oświatowa w Ukrainie jest systematycznie niszczona przez rosyjskie wojsko

– 147 tys. uczniów z Ukrainy jest już w polskich szkołach – poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek w Radiu Gdańsk. Jego zdaniem, integracja ukraińskich dzieci z polskimi rówieśnikami przebiega bardzo dobrze.

– Nie jesteśmy szkołą, która przenosiłaby system ukraiński do Polski. Jesteśmy po to, żeby zaopiekować się tymi dziećmi na czas, kiedy są w Polsce. Jestem przekonany, że większość z nich wróci na Ukrainę natychmiast po tym, jak zakończą się działania wojenne – przekonywał szef MEiN.

Według Prokuratury Generalnej Ukrainy od początku wojny, tj. od 24 lutego br., w efekcie rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 145 dzieci. Kolejne 220 dzieci zostało rannych.

Prokuratura poinformowała też o zniszczeniach w ukraińskiej infrastrukturze oświatowej – bombardowania i ostrzały doprowadziły do zniszczenia 790 placówek oświatowych, w tym 75 uległo całkowitemu zniszczeniu.

Według Straży Granicznej, do Polski od 24 lutego przybyło 2,37 mln ukraińskich uchodźców. We wtorek odprawiono 22,4 tys. osób – to o 6,6 proc. więcej niż w poniedziałek.

Rada Bezpieczeństwa ONZ oszacowała, że w ciągu miesiąca Ukrainę opuściło prawie 4 mln osób. Kolejne 6,5 mln osób to migranci wewnętrzni, którzy uciekają z terenów objętych konfliktem w rejony Ukrainy, gdzie sytuacja jest w miarę spokojna.

Joyce Msuya, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ, poinformowała, że mieszkańcy wielu ukraińskich miast są pozbawieni żywości, wody, lekarstw, elektryczności i ogrzewania. – Są w pułapce, zdesperowani i przerażeni. W niektórych miejscach niebezpiecznie jest nawet grzebać zmarłych – tłumaczyła.

Organizacjom humanitarnym udało się dotrzeć do 890 tys. Ukraińców, głównie mieszkających na wschodzie kraju, gdzie toczą się najbardziej wyczerpujące walki. Dostarczono tym ludziom artykuły pierwszej potrzeby. W pomoc dla Ukraińców zaangażowanych jest ok. 1230 osób z personelu ONZ i ponad setki organizacji humanitarnych.

(PS, GN)