Rozpoczął się nabór do programu SOWA zakładającego stworzenie sieci lokalnych minicentrów nauki

Już wkrótce w 32 miejscowościach mają powstać Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Właśnie ruszył nabór, który wyłoni ich lokalizację. SOWA to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, która ma pomóc budować zaangażowanie w naukę i jej społeczne rozumienie.

Nabór organizowany jest przez Ministra Edukacji i Nauki i przeprowadzany przez Centrum Nauki Kopernik. Swój udział można zgłaszać do 24 czerwca 2021 r., wyniki zostaną ogłoszone 6 września 2021 r. Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności mają powstać przy działających już instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea.

Wnioski powinny być składane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz zainteresowane instytucje, działające na danym terenie – w miejscowościach posiadających status miasta, których liczba mieszkańców nie jest wyższa niż 150 000.

Dwie pierwsze, „pilotażowe” Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zaczną działać jesienią tego roku – w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim. 18 kolejnych ma powstać w 2022 r., a w 2023 r. – 12 następnych.

Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: Centrum Nauki Kopernik

W Polsce powstanie kilkadziesiąt ośrodków SOWA, czyli Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To małe centra nauki