RPD zapowiedział kontrolę placówek wyróżnionych w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Jest odpowiedź

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka podczas konferencji „Kościół-Edukacja-Wychowanie” organizowanej przez ruch Europa Christi, zapowiedział skontrolowanie placówek, które znalazły się w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W odpowiedzi organizatorzy rankingu przygotowali  „Tarczę Prawną” wspierającą szkoły w razie kontroli.

„Szkoły nie robią nic złego, ani niezgodnego z prawem. Szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+ realizują swoje obowiązki w zakresie roli wychowawczej placówek. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest zgodny z prawem. Uczniowie i uczennice mają prawo działać przeciwko wykluczeniom. Ranking powstaje w oparciu o głosy samych młodych ludzi i mierzy atmosferę w placówce” – podkreślają autorzy rankingu.

Koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ Dominik Kuc ocenił podczas piątkowej konferencji prasowej że „Rzecznik Praw Dziecka jest obecnie przeciwnikiem praw dziecka”. Dodał, że „dla dzieci, młodzieży takie zapowiedzi są zastraszaniem”. – To nie jest już efekt mrożący Przemysława Czarnka, to otwarte wypowiedzi przeciwko bezpieczeństwu młodych ludzi, przeciwko młodym osobom i przeciwko szkołom – zaznaczył.

Dodał, że „tarcza prawna”, którą przygotowali autorzy rankingu opiera się zarówno na aktach prawnych jak i konstytucji”. – Tę tarczę prawną przesyłamy do wszystkich placówek, które będą dotknięte kontrolami, które mogą sobie z niej skorzystać – powiedział Kuc.

Jak przekazał, „w polskich realiach może to zrobić uszczerbek na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży”, dlatego „jako Fundacja GrowSpace, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ otwieramy również konsultacje psychologiczne w ramach Funduszu Rośnij w Siłę”.

Wyjaśnił, że będą przeznaczone „dla wszystkich osób LGBTQ+ , które mogą poczuć kryzysy zdrowia psychicznego, które mogą w pewien sposób te kontrole przeżywać”.

Pełną wersję tarczy prawnej można pobrać tutaj

(GN)

Fot: Marek Konopczyński/Twitter

Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Samobójstwa dzieci i młodzieży: Dramatyczne dane policji