Ogłoszono wyniki piątej (trzeciej ogólnopolskiej) edycji rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+. W tym roku ankieta, w której udział wzięło niemal 20 tys. uczniów, objęła dwa tysiące placówek oświatowych w całej Polsce. W krajowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” w Gdańsku, drugie – „Bednarska” I SLO im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie.
Tegoroczny ranking odbył się pod hasłem „Bezpieczna Szkoła” a patronatem objęła go Komisja Europejska w Polsce, a także prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Świdnicy i Opola oraz marszałkowiewojewództw lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.
W środę w dniu opublikowania wyników pod Ministerstwem Edukacji i Nauki stanęła instalacja w kształcie szkoły. „Instalacja przedstawia wartości, którymi kieruje się Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ oraz takich, które są ważne dla młodych ludzi. Należą do nich np. otwartość, akceptacja, troska, sprawczość czy empatia. Rekrutacja do szkół średnich rusza w połowie maja, więc jest to dobry moment na wzięcie pod uwagę tych kryteriów przy wyborze szkoły” – tłumaczą organizatorzy.
– To są wartości, których w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje. Zamiast nakierowania wyłącznie na wyniki, musimy skupić się także na roli wychowawczej placówki. Prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją – mówi Dominik Kuc, koordynator Rankingu.
Uczniów zapytano o to, jakie kryteria muszą spełniać szkoły, w których młodzi chcą się uczyć. Najważniejsze okazały się: otwartość szkoły, akceptująca atmosfera i troska o zdrowie psychiczne uczniów (25 proc. odpowiedzi) oraz poziom nauczania (również 25 proc.). Z odpowiedzi młodych ludzi wynika także, że aż 81 proc. wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35 proc. młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole.
✅ Pod Ministerstwem Edukacji i Nauki stanie dziś instalacja w kształcie szkoły z wartościami „Bezpieczna Szkoła”.
✅ To wyniki 5 edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Przedstawimy wartości ważne dla młodych ludzi w edukacji.
✅ Konf. prasowa odbędzie się o godzinie 10:00. pic.twitter.com/wnshF0gXRB— Dominik Kuc (@DominikkKuc) May 10, 2023
W czołowej trzydziestce rankingu nalazły się zaledwie trzy szkoły mające swoje siedziby w mniejszych miejscowościach. Mowa o I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźle (miejsce siódme), XVII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni (miejsce 27.) oraz Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale (miejsce 30.).
Więcej informacji tutaj. Relację z konferencji prasowej pod MEiN można obejrzeć tutaj
(GN)
“Tak dla prewencji suicydalnej”. Organizacje społeczne złożyły petycję w MEiN i MZ