RPO: Jedna dawka szczepionki nie zwalnia nauczyciela z kwarantanny

Nauczyciel po jednej dawce szczepionki nie jest zwolniony z kwarantanny – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z kwarantanny zwolnione są osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, oraz te które mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

Na infolinię RPO zgłoszono pytanie dotyczące szczepień nauczycieli. Czy nauczycielka zaszczepiona jedną dawką szczepionki na COVID-19 będzie skierowana na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem?

– Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciw COVID-19 tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek (osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek znajdują się w trakcie szczepienia i nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów) oraz osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 – wskazał Rzecznik.

Dodał, że informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł pobrać z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej.

– Będzie on potwierdzał, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką – podkreślił.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Dworczyk: Nauczyciele zostali zaszczepieni. Czyżby?

Czy przy szczepieniach nauczycieli nie jest naruszana prywatność? RPO pyta prezesa UODO