RSZWIN ZNP opublikowała wyniki ankiety na temat obecnych zasad ewaluacji

Aż 73 proc. ankietowanych naukowców uważa że „powinno nastąpić przesunięcie oceny ewaluacyjnej do czasu wypracowania nowych zasad oceny działalności naukowej”. 45 proc. zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 28 proc. raczej się zgadza. Przeciwnego zdania jest 12 procent ankietowanych (7 proc. zdecydowania się nie zgadza, a 5 raczej się nie zgadza). 15 proc. odpowiedziało, że ani się nie zgadza, ani zgadza. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.

Ewaluacja jakości działalności naukowej za lata 2022-2025 budzi wiele emocji i wątpliwości. Zmiany w punktacji czasopism, problemy z finansowaniem badań oraz niejasne kryteria oceny wpływu nauki na społeczeństwo – to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzy się środowisko akademickie.

RSZWiN ZNP rozesłała więc do swoich członków i członkiń kwestionariusz z 5 pytaniami, by poznać ich opinie na temat ewaluacji. Ankieta została przeprowadzona w dniach 11–28 lutego. Odpowiedzi udzieliło 989 osób.

Na pytanie, czy obecne zasady ewaluacji sprawiedliwie odzwierciedlą potencjał naukowy jednostek za lata 2022–2025 – 70% respondentów udzieliło odpowiedzi negatywnej. Za sprawiedliwie odzwierciedlający uznał obecny system jedynie co dziesiąty ankietowany.

72 proc. ankietowanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że „obecne reguły wspierają budowę jakości naukowej jednostek” (37% zdecydowanie, a 35% – raczej). Przeciwnego zdania było 11%.

Kolejna kwestia dotyczyła systemu tworzenia list czasopism i wydawnictw. Ze stwierdzeniem, że opiera się on na zasadach odzwierciedlających przede wszystkim jakość naukową periodyków i wydawnictw, zgodził się jeden na dziesięciu respondentów, z kolei 3/4 wyraziło przeciwną opinię (w tym 45 proc. zdecydowanie się nie zgadza, a 30 proc. raczej się nie zgadza).

Na koniec zwrócono się o opinię co do tego, czy listy czasopism i wydawnictw powinny być zmieniane w trakcie toczącego się okresu ewaluacyjnego. Za niezmiennością wykazów opowiedziało się 80 proc. respondentów, z czego 62 proc. zdecydowanie.

„Wyniki pozwolą nam przedstawić nowemu kierownictwu MNiSW głos największego związku zawodowego pracowników nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce” – napisano.

Na podstawie zebranych ankiet Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP opracowała szczegółowy raport dotyczący wyników przeprowadzonego badania.

Pełne wyniki ankiety można znaleźć tutaj

(GN)

Stanowisko Prezydium RSzWiN ZNP: Konsekwentnie domagamy się wyższego niż zaproponowane przez rząd w ustawie budżetowej 5-procentowego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego