RSZWiN ZNP zorganizowała w środę debatę „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku”. Wziął w niej udział m.in. minister Dariusz Wieczorek

– Bardzo nam zależy na tym żeby zmieniać ustawę o szkolnictwie wyższym tak by wszystko ułatwiać, upraszczać i żeby szkolnictwo wyższe w Polsce się rozwijało – mówił Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który wziął w środę udział w debacie „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku” zorganizowanej przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. – Czekamy na wnioski z dyskusji – apelował minister. „ZNP zawsze może na mnie liczyć!”- napisał już po debacie na Facebooku.

„1 stycznia 2024 roku powstało Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego, które od pierwszego dnia mierzy się w szeregiem wyzwań. Polska nauka po rządach Zjednoczonej Prawicy znajduje się w głębokim kryzysie. Potrzeba pilnych podwyżek dla wszystkich pracowników, zmiany w kryteriach ewaluacji, zwiększenie nakładów na badania i rozwój oraz krytyczne spojrzenie na system grantowy w Polsce to wyłącznie parę kluczowych tematów dyskusji organizowanej przed Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP” – zapowiadali organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

Gości i panelistów w siedzibie Zarządu Głównego ZNP przywitał prezes Związku Sławomir Broniarz. – Sytuacja jest trudna. Problem polega na tym, że  w zasadzie przez ostatnich 8 lat nikt  nad polską nauką, szeroko rozumianą edukacją, nad jej rozwojem, nad badaniami, nie panował. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nie zarządzał w sposób prawidłowy  – zaczął prezes ZNP i oddał głos ministrowi nauki.

– To nie jest tak, że jestem pierwszy raz w tym budynku. Przypomnę, że Lewica, której jestem przedstawicielem współpracuje z ZNP od wielu, wielu lat. Bywałem tutaj także wielokrotnie jako samorządowiec. Natomiast przyznaję, że jako minister jestem pierwszy raz. I od razu obiecuję, że nie ostatni – zapowiedział minister Wieczorek.

Po jego wystąpieniu dr inż. Janusz Szczerba, prezes RSZWIN ZNP, poprowadził debatę w gronie panelistów. W debacie udział wzięli:

>> dr Karolina Zioło-Pużuk, prezes Zarządu Uczelnianego ZNP w UKSW

>> dr Izabela Buchowicz, wiceprezes Rady Zakładowej ZNP w SGH

>> dr hab. Filip Ilkowski, wiceprezes Rady Zakładowej ZNP w UW

Paneliści skoncentrowali się na trzech kluczowych tematach: wynagrodzeniach, badaniach oraz dydaktyce. – To nasze pierwsze spotkanie negocjacyjne z ministrem – żartował dr Ilkowski.

W kwestiach płacowych głównym postulatem (poza podwyżkami dla nauczycieli akademickich przewidzianych od 1 stycznia), było powiązanie płac nauczycieli ze średnią krajową w gospodarce (odpowiedni projekt obywatelski ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” ma być wkrótce rozpatrywany przez Sejm) oraz zawalczenie o 30 proc. podwyżki dla pracowników niepedagogicznych (mają otrzymać 20 proc.)

Po wystąpieniach panelistów głos zabierali goście z sali. W dyskusji udział wzięli związkowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego, posłanka Lewicy Dorota Olko.

– Mówimy o nauce i szkolnictwie wyższym po Czarnku, ale nie zapominajmy o reformach Gowina  i Kudryckiej – zwrócił uwagę dr Bartosz Rydliński z UKSW.

Dyskutanci piętnowali wszelkie patologie, które trawią system szkolnictwa wyższego i nauki takie jak m.in. akademicki neoliberalizm, punktoza, grantoza, populizm, feudalne stosunki, mobbing, seksizm. Upominano się o pracowników niepedagogicznych i zastanawiano się czy RSZWiN ZNP nadal powinna prowadzić akcję protestacyjną na uczelniach.

Debata była transmitowana na żywo na Facebooku. Można ją obejrzeć tutaj

Obszerną relację z debaty zamieścimy w najbliższym numerze Głosu Nauczycielskiego.

Janusz Szczerba, prezes RSzWiN ZNP zapowiedział już kolejną środowiskową dyskusję, która ma się odbyć w Katowicach i ma być poświęcona pracownikom wsparcia na uczelniach.

(GN)

Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP: Minister deklaruje współpracę, tego od ośmiu lat nie było

Spotkanie ZNP z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem