Rusza nowy rok akademicki. Z powodu opóźnionej matury na części uczelni wciąż trwa rekrutacja

Niemal 400 uczelni w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wiele zdecydowało się na tryb mieszany studiów i część zajęć odbędzie się zdalnie. Z powodu opóźnionej matury na części uczelni wciąż trwa rekrutacja.

„Uczelnie mają pozostać przestrzenią pluralizmu i dialogu”- podkreślił prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do ludzi nauki i studentów. Dodał, że badacze mogą się przyczynić do „podnoszenia poziomu debaty, dając przykład merytorycznej i konstruktywnej rozmowy między reprezentantami różnych opinii”. Prezydent wziął udział w inauguracji roku na Politechnice Warszawskiej.

W związku z zagrożeniem epidemicznym w wielu uczelniach inauguracje roku akademickiego odbywają się w zmienionej formule. Zgodnie z rekomendacjami resortu nauki uczelnie decydują się zapraszać na uroczystość mniejszą liczbę gości. Same uroczystości często są transmitowane online, aby mogli w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Wyniki matury poprawkowej miały być opublikowane do 30 września, dlatego niektóre uczelnie zdecydowały, iż rekrutację zakończą dopiero w październiku.

W przededniu inauguracji nowego roku akademickiego Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP zaapelowała o podwyżki dla pracowników uczelni. „Myślę, że przyszedł wreszcie czas, by uświadomić decydentom, że każdy 1 proc. PKB zainwestowany przez państwo w szkolnictwo wyższe i naukę przynosi w perspektywie około 10 proc. wzrostu PKB. To wynika z badań. To jest strategia inwestowania w naukę – powiedział w rozmowie z Głosem Nauczycielskim Janusz Szczerba, prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.

„Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego zwraca się o przyjęcie harmonogramu podwyżek wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w latach 2021-2023, w wysokości 12 proc. rocznie” – czytamy w apelu. „Postulowane podwyżki uznajemy za konieczne dla nadrobienia wieloletnich zaniedbań w zakresie środków przeznaczanych w Polsce na szkolnictwo wyższe, badania i rozwój, a w ich ramach w szczególności środków na wynagrodzenia” – stwierdza Rada.

(JK, GN)

Fot: Uniwersytet Warszawski/Facebook

Janusz Szczerba: Chcemy uświadomić decydentom, że warto dofinansować szkolnictwo wyższe i naukę