Ruszył IT Fitness Test 2024. Uczniowie i nauczyciele z całej Polski sprawdzą swoje kompetencje cyfrowe

Uczniowie i nauczyciele z całej Polski sprawdzą swoje kompetencje cyfrowe. Przystąpią do IT Fitness Testu organizowanego w szkołach podstawowych i średnich. Badanie jest organizowane po raz trzeci. W ogólnopolskiej inauguracji IT Fitness Test w LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uczestniczył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że tylko w tym roku jego resort przeznaczy setki milionów złotych na rozwój kompetencji cyfrowych. Środki mają trafić m.in. do szkół.

IT Fitness Test to bezpłatny sprawdzian kompetencji cyfrowych online dla krajów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przetestowało się ponad 50 tysięcy uczniów i nauczycieli.

Gawkowski powiedział, że Polska jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o kompetencje cyfrowe.  – W 2023 roku 56 procent Polaków nie posiadało kompetencji cyfrowych na poziomie podstawowym lub średnim.  To oznacza, że mamy wiele do zrobienia. Chodzi zarówno o edukację szkolną, jak i rozwój umiejętności cyfrowych wśród seniorów – zaznaczył wicepremier.

Krzysztof Gawkowski zapowiedział również, że resort przeznaczy większe środki na rozwój kompetencji cyfrowych Polaków. Pieniądze mają trafić do edukacji, szkolnictwa wyższego i samorządów; mają również ruszyć programy dla seniorów oraz te wyrównujące kompetencje między płciami.

– Mówimy o setkach milionów złotych, które będą służyły budowaniu edukacji i kompetencji cyfrowych w Polsce” – przekazał wicepremier.

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik dodał, że test jest okazją do porównania, jak kompetencje cyfrowe polskiej młodzieży i nauczycieli wypadają w porównaniu z tymi w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

– Wyniki z poprzednich lat nie są zadowalające – są poniżej naszych możliwości, potrzeb polskiej gospodarki i tego, jakie mamy aspiracje jako Polska do osiągnięcia pozycji lidera w zakresie sektora ZCP w naszym regionie i w całej Unii Europejskiej – zauważył Kanownik.

Cyfrowy sprawdzian kompetencji cyfrowych to inicjatywa branży cyfrowej, reprezentowanej w Polsce przez Związek Cyfrowa Polska. Odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Więcej na temat It Fitness Testu można przeczytać tutaj

(GN)

FotL ZCP

ZNP: Po naszej interwencji nauczyciele klas I-III otrzymają bony na laptopy. „Monitorujemy sprawę”. List do ministra cyfryzacji ws. realizacji programu oraz nauczycieli wykluczonych ze wsparcia

Wiele jeszcze przed nami. Mirosław Barć, nauczyciel informatyki: Musimy mieć czas na oswojenie się ze zmianami