Ministerstwo Zdrowia przeprowadza bezpłatną akcję szczepień przeciwko grypie m.in. dla nauczycieli, personelu medycznego, farmaceutów, seniorów czy pensjonariuszy DPS-ów. W piątek ruszyła też rejestracja na szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami.
Wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia muszą złożyć oświadczenie o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 na wzorze dostępnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype oraz w zakładce GRYPA Informacje.
Rusza bezpłatna akcja szczepień przeciw grypie skierowana https://t.co/swigVfwKQr. do nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, organizowana przez @MZ_GOV_PL. Zachęcamy do udziału! Więcej informacji ➡️ https://t.co/95eVZafrmu #szczepienia #nauczyciele pic.twitter.com/HW68CQlQyB
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 23, 2021
Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. (Nie ma zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.) Przy zapisie nie działa system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.
Na szczepienie należy się stawić zdrowym – bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna recepta na szczepionkę.
Szczegółowe informacje dotyczące realizatorów programu są dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.
W piątek ruszyła też rejestracja na szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami.
W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz – dla określonych grup osób – może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające. Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia.
Mamy 813 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (132), mazowieckiego (118), podlaskiego (66), zachodniopomorskiego (66), dolnośląskiego (56), małopolskiego (56), śląskiego (52), podkarpackiego (51), łódzkiego (47),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 24, 2021
Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.
‼️ Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron. pic.twitter.com/kfcyG4aJm0
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) September 23, 2021
Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Ministerstwo Zdrowia podało, że u osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.
(JK, GN)
Nauczyciele będą mogli skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie
Osoby po 50. roku życia i medycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki