Nauczyciele będą mogli skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie

Poza szczepieniami przeciwko COVID-19 rząd zamierza wprowadzić darmowe szczepienia przeciwko grypie. Szczepienia objęłyby wybrane grupy zawodowe m.in. pracowników oświaty. „W czasie epidemii trzeba wdrażać profilaktykę przeciw grypie względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby – czytamy w uzasadnieniu projektu ministra zdrowia w sprawie zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

W wykazie zawodów objętych darmowymi szczepieniami na grupę zostali objęci medycy i pracownicy placówek leczniczych, farmaceuci i technicy farmaceutyczni, diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów.

Nieodpłatne szczepionki przeciw grypie przewidziano dla nauczycieli i pracowników oświaty, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół czy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-interwencyjnych, dla nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów biorących udział w zajęciach z pacjentami lub mającymi kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym.

Kolejna grupa to pracownicy opieki społecznej, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Projekt zakłada zapewnienie szczepionek dla ponad 2,7 mln osób po 75. roku życia, ok. 700 tys. członków personelu, który miałby zostać zaszczepiony w miejscu pracy oraz wszystkich funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Niedzielski: Bez zmian w zakresie szczepień dla nauczycieli. Pozostają dobrowolne

Coraz więcej szkół odwołuje lekcje z powodu wirusa grypy

Rafał Trzaskowski: Warszawa jako pierwsza sfinansuje szczepienia przeciw grypie wszystkim pracownikom oświaty