Wydaje się że strona związkowa nie jest zainteresowana rozmowami na ten temat – tak szef MEN Dariusz Piontkowski odniósł się w środę w „Salonie politycznym Trójki” do doniesień „Gazety Wyborczej”, że rząd PiS chce na dwa lata przywrócić wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, po to by jednocześnie wprowadzić 24-godzinne pensum.
Szef MEN dodał, że rząd byłby gotów wrócić do rozmów na ten temat, „ale są do tego potrzebne szczegółowe wyliczenia”. – Na pewno nie da się tego wprowadzić od września br. – podkreślił. Jednak „GW” nie napisała, że zmiana w pensum ma się pojawić już we wrześniu, a jedynie, że rząd zamierza przedstawić wtedy projekt takiego rozwiązania.
Piontkowski przypomniał, że pomysł pojawił się w trakcie rozmów ze związkami jeszcze na przełomie marca i kwietnia.
– Chyba pani premier Szydło przedstawiła projekt paktu ze związkami zawodowymi, który m.in. zakładał podwyższenie pensum. Związki, także „Solidarność” nie były zainteresowane rozmowami na temat podwyższenia pensum i wiążącym się z tym być może elementem emerytalnym – przypomniał szef MEN. – Nie wiem więc czy jest sens kontynuowania rozmów akurat w tej sprawie – ocenił.
Minister zastrzegł też, że nie można traktować nauczyciela jak urzędnika, a pomysł by „zapisać” nauczycieli do korpusu służby cywilnej i w tej sposób zakazać im strajku określił jako niefortunny. Przypomnijmy, że inicjatywa ta miała wyjść z resortu przedsiębiorczości i technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, ale sam resort zaprzeczył jakoby trwały jakieś prace w tej sprawie.
Nowy szef MEN zapowiedział też, że jeszcze przed wakacjami ma dojść do kolejnego posiedzenia okrągłego stołu w oświacie. – Będziemy starali się doprowadzić do tego, aby nauczyciele po raz kolejny nie rozpoczynali protestu – stwierdził.
Jak mówił Dariusz Piontkowski, rozmawiać należy nie tylko ze związkowcami, lecz także ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi systemem oświaty.
Przypomnijmy, że publikacja „Gazety Wyborczej” to nie jedyny przeciek prasowy na temat rozważnych przez rząd zmian w pensum w powiązaniu z przywróceniem na dwa lata wcześniejszych emerytur. Jeszcze w kwietniu o takim wariancie pisał „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na źródło w MEN.
(JK, GN)
Fot: MEN/Twitter
Źródło: polskieradio24.pl