Rząd przyjął ustawę o 800 plus. Waloryzacja ma obowiązywać od 2024 roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przepisy, które wprowadzają 800 zł miesięcznie dla każdego dziecka od 1 stycznia 2024 r. „Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty nie zmienią się” – podkreślono.

Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że takie wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności „wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających ZUS-owi czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw”.

Niewykluczone jednak, że już w styczniu rodzice dostaną wypłaty w wysokości 800 zł i wyrównania w lutym potrzebne nie będą.  Jak przekonuje rząd zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

W ocenie skutków regulacji przyjętego projektu poinformowano, że w 2024 roku do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci.

Przypomnijmy, że program  500 plus został wprowadzony w 2016 r. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego.

Zwiększenie świadczenia do 800 złotych od nowego ogłosił w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej Donald Tusk zaproponował, by przyjąć ekspresowo znowelizowane przepisy, aby waloryzacja obowiązywała już 1 czerwca 2023 r. Na to jednak zgody rządu nie było.

(GN)

Fot: KPRM/ Twitter

Kampania wyborcza nabiera rozpędu. PiS obiecuje 800 plus, a PSL deklaruje poparcie dla projektu ZNP