Kampania wyborcza nabiera rozpędu. PiS obiecuje 800 plus, a PSL deklaruje poparcie dla projektu ZNP

Główne zapowiedzi programowe ogłoszone na konwencji PiS nie mają z edukacją wiele wspólnego, ale zapewne – jeśli zostaną zrealizowane – odbędą się także jej kosztem. Według obietnic Jarosława Kaczyńskiego 500 plus ma wzrosnąć od nowego roku do 800 zł, znikną opłaty za przejazdy autostradami, a dzieci, młodzież i kolejna grupa seniorów otrzyma prawo do korzystania z bezpłatnych leków.

– Największym sukcesem w edukacji rządu PiS jest zmiana systemu z 6+3+3 na 8 + 4, czy likwidacja gimnazjów, a co za tym idzie przekształcenie gimnazjów w szkoły podstawowe i szkoły średnie – ogłosił szef MEiN Przemysław Czarnek podczas weekendowej konwencji programowej PiS. Wśród wyzwań partii rządzącej wymienił m. in zmiany w statusie zawodowym nauczyciela oraz „ochronę dzieci przed antykulturą”.

Edukacja była szóstym punktem programu dwudniowej konwencji PiS, która odbywała się pod hasłem „programowy UL”. W sumie odbyło się 10 paneli.

Jak przekonywał Czarnek „od początku rządów PiS edukacja była obszarem, który był bardzo intensywnie reformowany”. – Skończyliśmy pedagogikę wstydu. Realizujemy pedagogikę dumy, bo jesteśmy Polakami – przekonywał szef MEiN.

Dodał, że tegoroczni maturzyści określili zdawany przez siebie egzamin jako „łatwy” właśnie dlatego, że byli świetnie do niego przygotowani. – To jest efekt naszej znakomitej reformy likwidacji gimnazjów – ocenił Czarnek.

Według Czarnka PiS „podniósł wynagrodzenia średnie najmniej zarabiających nauczycieli o 75 proc., a tych którzy zarabiają najlepiej o 50 proc”. „Ale trzeba dalszego wzmocnienia, dalszych reform” – zapewnił skromnie.

Jakie podwyżki dla urzędnika w MEiN, a jakie dla nauczyciela w szkole? Szokujące dane

Według niego przez ostatnie 2-3 lata doszło do „gigantycznego unowocześnienie polskiej szkoły”, a nauczyciele sami podpisują się pod inicjatywą obywatelską „Chrońmy dzieci. Wspierajmy rodziców”.

– Chcemy, aby obywatele upomnieli się o to, co musimy zrobić – zablokować antykulturę, która opanowała Zachód, bo my nie pozwolimy na to, żeby niszczyć polskie dzieci, niszczyć polskie społeczeństwo, niszczyć polską młodzież” – mówił.

PiS znowu straszy „seksualizacją” w szkołach i pod pretekstem inicjatywy „Chrońmy dzieci” zapowiada de facto „lex Czarnek 3.0”

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że „trzeba w Polsce odtworzyć kształcenie zawodowe na różnych poziomach bo zostało ono zostało radykalnie zredukowane”. – Musimy też mieć własną atomistykę – ogłosił.

Swoje propozycje programowe dotyczące edukacji przedstawiło też Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Polska potrzebuje lepszej szkoły – przekonywał podczas wystąpienia programowego prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem program nauczania jest źle skonstruowany i nie przystaje do współczesnego świata.

Wystąpienie programowe prezesa PSL odbyło się w sobotę w Radziemicach (woj. mazowieckie) przy Szkole Podstawowej im. Edwarda Kleszczyńskiego. Jako główne problemy szkolnictwa Kosiniak-Kamysz wskazał finansowanie, wynagrodzenia nauczycieli i organizację pracy.

Ocenił, że program nauczania jest „niedostosowany do potrzeb współczesnego świata”. – Szkoła musi być pełna idei, a nie jakichkolwiek ideologii – podkreślił.

Kosiniak-Kamysz stwierdził też że zmienić powinny się również zasady finansowania oświaty. – Subwencja musi w 100 proc. pokrywać wynagrodzenia dla nauczycieli – podkreślił.

Powtórzył, że jego partia popiera podniesienie pensji nauczycieli według projektu ustawy zaproponowanego przez ZNP i w przypadku dojścia do władzy będzie ją wdrażać w życie. Chodzi o powiązanie wynagrodzenia nauczycieli ze średnią płacą w gospodarce krajowej.

Wśród propozycji PSL jest również zwiększenie dostępu uczniów do opieki stomatologicznej i „wzmocnienie” nauki języka angielskiego. PSL chce zwiększyć liczbę godzin angielskiego do pięciu tygodniowo od pierwszej klasy.

(JK, GN)

Fot: PiS/Twitter

ZNP złożył w Sejmie projekt inicjatywy obywatelskiej ws. powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem

Sejm ruszył z pracami nad projektem podwyższającym wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc.

Eksperci: PISA pokazuje skuteczność gimnazjów i dobrą pracę polskich nauczycieli