Rzecznik Praw Dziecka na rozpoczęcie roku. “Szkoła to nie tylko obowiązek”

„Pamiętajcie – szkoła to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim Wasze prawo, Wasz ważny interes, żeby z tej szkoły wynieść jak najwięcej. Żeby zdobyć jak największą wiedzę. Żeby zabrać w dorosłe życie jak największy skarb” – napisał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w liście z okazji rozpoczęcia troku szkolnego.

RPD zaapelował do uczniów by szanowali nauczyciel„ którzy starają się przekazać Wam jak najwięcej tej wiedzy”. „Pamiętajcie o tym. To są Wasi przyjaciele” – podkreślił.

„Mam też wielką prośbę w imieniu wszystkich uczniów do Państwa, drodzy Nauczyciele. Wiem, że w swojej pracy napotykacie na mnóstwo problemów i przeszkód. Proszę Was jednak o to, byście zawsze byli po stronie swoich uczniów – bo jesteście dla nich bardzo ważni” – napisał.

„Pokazujecie drogi, z których jedną potem wybiorą. Jak daleko zajdą, w dużej mierze zależy też od tego, czy będą się w naukę pod Waszym przewodnictwem angażować. Jest taki słynny cytat, który dobrze wyrazi to, co chcę Państwu przekazać. Autorem tych słów jest Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. >>Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę…<<” – zaznaczył.

Cały list RPD można przeczytać tutaj.

(JK, GN)